Таушанова борба за нова правила
Томислав Тока Таушан (69 година), бивши голман и тренер суботичког Спартака, једна је од најнеобичнијих фудбалских личности са овдашњих простора. Таушанову посебност не карактеришу детаљи који се за неко од несвакидашњих догађаја са терена, него је скренуо пажњу упорним и одлучним залагањем за увођење новина у најпопуларнији спорт на свету. Иако су шансе да се макар неки од његових предлога прихвате у догледно време занемарљиве, и даље остаје чврсто опредељен и уверен да својим идејама и радикалним променама може да учини фудбал још привлачнијим за масе гледалаца.
Приликом посете "Политици", Таушан је најавио да ће припремљене и детаљно образложене предлоге званично упутити Светског фудбалској федерацији-Фифи, власнику Челзија Роману Абрамовичу и нашем бизнисмену Милану Мандарићу, такође познатом по значајним инвестицијама у енглески клупски фудбал.
– Укупно сам спремио више од двадесетак нових правила којима би била унапређена игра. Енглези су измислили фудбал, али се највише одупиру новинама које не стижу од њих самих. Када би моја правила била прихваћена, одговорно тврдим да би постојећи фудбал пропао за 24 сата – истакао је Таушан.
Терен би по његовим предлозима био свуда исте величине, али би се увела и линија на 25 метара удаљености од гола (погодак изван те линије рачунао би се као два гола), док би голмански простор био сужен на "једанаестерац", а пенал би се изводио са 21м. Кoд извођења слободних удараца не би било офсајда, али био и даље постојао "живи зид". Извођење аута могуће је и руком и ногом, а као и хокеју на леду биле би могуће и тзв. летеће измене, укључујући све играче у оба тима. Суштина је ипак у увођењу дежурног играча, који би имао право да замени повређеног. Увела би се и искључења у трајању од пет и десет минута, а услед два жута картона могућа је замена фудбалера, што сада није случај – објаснио је само део понуђених новина Томислав Таушан.
Таушан је 1990. године на Факултету за физичку културу у Новом Саду добио оцену десет за дипломски рад под називом: Нова правила у интересу унапређења фудбала. Она су и практично испробана у фебруару 1980, када је аутора похвалио и наш легендарни фудбалски стручњак Миљан Миљанић.
– Тада смо организовали експериментални меч са два локална тима. Били су то Зорка и Бачка, а окупило се око 400 гледалаца, иако је био радни дан. Публика је била одушевљена и сви су говорили да је то много бољи фудбал. На моју идеју, Миљанић је касније увео извођење једанаестераца ако се утакмица заврши нерешеним резултатом, а за мене је нагласио да сам био најмање једну деценију испред свих тадашњих тренера по схватању фудбала. По мојим правилима за победу у регуларном току (90 минута) добија се три бода, после продужетака (два пута по седам и по минута) два, после пенала један, а за пораз наравно ништа. На терену би била двојица судија, а све би било подређено максималном убрзању игре, са што мање враћања лопте уназад, на опште задовољство поклоника фудбала широм света – закључио је Таушан.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


