Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мањи рачуни од 1. априла

Мањи рачуни од 1. априла
Хрпа рачуна за сада без попуста (Фото Д. Јевремовић)

Социјално угрожени, који од 1. априла имају право на бесплатну струју и гас, неће имати посебне ваучере за измиривање ових обавеза према Електропривреди Србије и снабдевачу гаса. Уместо тога ће им на рачунима за струју који им иначе стижу сваког месеца бити приказано колико ће мање плаћати потрошене киловат-сате.

По истом принципу плаћаће се и рачуни за гас, с тим што ће ови попусти моћи да се користе само током грејне сезоне.

Упитани да ли су добили инструкције о наплати струје за око 320.000 најугроженијих у Србији, у ЕПС-у објашњавају, да се одустало од посебних ваучера који би гласили на име и да ће све ићи преко уобичајених рачуна за утрошену електричну енергију.

Они који су остварили право на бесплатну струју биће, када дођу на шалтере електродистрибуција, у евиденцији – да су социјално угрожени и да имају право на минимално 120 односно максимално 250 бесплатних киловат-сати струје.

Колико ће ко имати право на јефтинију струју зависи од месечних примања сваког домаћинства и броја чланова, објашњавају у ЕПС-у.

С обзиром на то да Уредба о енергетски заштићеним купцима почиње да важи од 1. априла сви они који имају право на бесплатне енергенте треба да поднесу захтев за стицање статуса енергетски заштићеног купца како би већ од 1. маја могли да рачунају с нижим рачунима за струју, објашњавају у ЕПС-у.

Да би неко остварио ово право мора да поднесе захтев локалној самоуправи са подацима о броју чланова домаћинстава, укупним месечним примањима и стању непокретности. Они који су већ остварили право на социјалну помоћ или дечји додатак и налазе се у евиденцији стичу статус енергетски заштићеног купца, без посебног подношења захтева.

Право на бесплатне киловат-сате имају сви они који живе сами и месечно примају до 12.900 динара, домаћинства с два и три члана која примају до 18.786 динара, са четири и пет чланова и примањима која не смеју бити већа од 24.672 динара и више од шест чланова с примањима до 30.558 динара. Услов је и да немају других непокретности осим стана у коме живе.

У ЕПС-у напомињу да они који остваре право на бесплатне киловат-сате, али не плаћају струју, неће бити изузети од искључења струје. Осим тога, уколико не буду плаћали ни овако умањене рачуне могу остати и без овог права. 

Енергетски заштићени купац, чија месечна потрошња струје или гаса буде већа од 2,5 пута од прописане количине, нема право на умањење месечне обавезе.

Када је реч о гасу право на бесплатних 35 кубика имаће они који живе сами, домаћинство с два и три члана моћи ће за џабе да потроше до 45, четири и пет чланова ће бесплатно моћи да потроши до 60 и са више од шест чланова 70 кубика гаса месечно, само током зиме.

Уредбом је предвиђено да ће с 5.000 односно 150.000 динара казнити сви они који мимо уредбе буду издавали уверење о стицању статуса енергетски заштићеног купца.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.