Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Неизвесна будућност „Југоремедије”

Неизвесна будућност „Југоремедије”
Слом некада угледне фабрика на Бегеју (Фото Ђ. Ђукић)

Зрењанин – Судбина фабрике лекова „Југоремедија” све је неизвеснија. Предузеће је у стечају, а недавно је истекао и рок за подношење плана реорганизације који је у стечајном поступку задао Привредни суд у Зрењанину. Велики део бивших радника очекује најављени почетак рада производних погона до чега би дошло пословним аранжманом са словачком фирмом која је спремна да уложи новац у обнову производње.  

Стечајни управник „Југоремедија” Радован Савић поднео је Привредном суду у Зрењанину захтев за продужење рока за подношење плана реорганизације ове фармацеутске куће, који је истекао. О продужењу рока судија Милан Пајташев, како је изјавио новинарима, изјасниће се у наредних неколико дана након што се упозна са садржајем захтева. Уколико прихвати предлог Савића, биће омогућен додатни рок од 60 дана да неко од поверилаца поднесе план реорганизације „Југоремедије”, пошто до сада нико то није учинио. Ако се то не деси  следи банкрот некада врло успешне фабрике.

Решењем Привредног суда у Зрењанину стечајни поступак у „Југоремедији”, на предлог Хипо алпе адрија банке, отворен је крајем прошле године и одређен је рок од 90 дана за подношење плана реорганизације. На фебруарском рочишту „Југоремедија” је избегла банкрот, а стечајни управник је проценио да, и поред тога што су обавезе фабрике веће у односу на вредност њене имовине, има услова и могућности да се стечајни поступак настави подношењем плана реорганизације.

Бивши радници и мали акционари затражили су недавно од државе да се покаже као добар партнер, јер у овој фармацеутској кући поседује 42 одсто акција, и да подржи или сачини план реорганизације предузећа, како би се избегло гашење ове некада узорне компаније.

О зрењанинској фабрици лекова држава се одавно не изјашњава, а упућени тврде да се то од ње не може ни очекивати пошто су већински власници, односно удружени мали акционари упорно давали подршку менаџменту који је водио фирму после њеног преузимања од лошег купца Нинија Стефановића. И пошто је руковођење тог радничког менаџмента доведено под сумњу и против њега се пред редовним судом воде поступци. Све у свему, судбина „Југоремедије”је врло неизвесна јер су дугови премашили вредност њене имовине.

За бивше раднике ове фирме чији погони стоје дуже време, а који су углавном незапослени, нада се појавила након што је словачка фирма „Имуно фарм” показала интерес за пословну сарадњу и спремност да инвестира у обнову производње у „Југоремедији”.

Уз дуге и сложене припреме, због статуса стечаја, договор је сада при крају, а стечајни управник Радован Савић јуче је за „Политику” рекао да очекује да ће уговор бити потписан после католичких ускршњих празника, да су потребне и темељне припреме за обнову производње где ће се постепено отварати погон по погон. За око три месеца требала би да ради већина фабричких погона, рекао је Савић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.