Панчево се нада новој луци
Панчево – После потписивања меморандума са „Ал Дахром“, 18. априла, панчевачка градска управа се нада да ће од уговора који би, како је најављено требало да буде потписан за два-три месеца, имати вишеструке користи. Иако до окончања студије чија је израда у току још није јасно да ли ће инвеститор из Уједињених Арапских Емирата улагати у изградњу нове луке на Дунаву, или у проширење и модернизацију постојеће, тако што ће купити постојећу луку, меморандумом је предвиђено да ће улагања „Ал Дахре“ бити не мања од пет милиона евра, да ће се запослити најмање 50 радника, а инвеститор се обавезао и на куповину 43 хектара у залеђу садашње луке по цени од десет хиљада евра по хектару. Уколико буде пала одлука да се гради нова лука, градска управа ће „Ал Дахри“ омогућити излаз на Дунав преко канала прокопаног између „Азотаре” и „Петрохемије”.
Саша Павлов, заменик панчевачког градоначелника који је у име локалне самоуправе са генералним директором „Ал Дахре“ потписао меморандум о сарадњи, каже да се инвеститор обавезао да комунално опреми читаву зону „Гринфилд 2” која је на потесу погодном за изградњу лучких складишта, а коју је Панчево пре више година наменило потенцијалним инвеститорима. Даље се није одмакло јер није било новца за њено комунално опремање. Према неким прорачунима, граду је требало за уређење зоне „Гринфилд 2” 20–25 милиона евра, колико није могло да се обезбеди из буџета. То треба да имају на уму, каже Павлов, они који приговарају да је земљиште уз Луку продато јефтино.
Од свих речних лука у Србији панчевачка има највише слободног простора у залеђини за проширење, па је извесно, кажу у Панчеву, да је инвеститор из Уједињених Арапских Емирата, то знао да препозна.
„Ал Дахра“ је на путу да ускоро стекне епитет „домаћа компанија“, јер се очекује да ће ускоро преузети и два пољопривредна добра, у Старчеву и Омољици.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


