Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Суперлига остаје са 12 учесника

Фудбалска Суперлига и у наредне две сезоне имаће 12 учесника. Играће се по трокружном систему, а од сезоне 2009/2010. број клубова биће повећан на 16. То је одлучено на јучерашњој 17. седници Извршног одбора Фудбалског савеза Србије одржаној у београдском хотелу "Хајат".

– Не мењамо систем такмичења. Промењен је само начин разигравања. Нико није ни угрожен, а ни награђен. Тражимо најбољи модел да заинтересујемо и клубове и публику, да се отвори простор за давање шанси младим фудбалерима, а сузи за махинације и манипулације, – изјавио је Звездан Терзић, председник ФСС.

Он је додао да је на овај начин дата могућност клубовима да се организују по питању финансија, инфраструктуре и организације, јер тренутно немамо 16 клубова, стадиона, тимова и клупских администрација, који би могли да задовоље жељени ниво. Овим је омогућено и стратешким центрима да се боље организују, јер ће 2009. пет најбољих екипа из Прве лиге изборити суперлигашки статус.

На трочасовном састанку челници српског фудбала су разматрали нацрт прописа ове организације (укупно 13), који ће у наредних 15 дана бити на јавној расправи, а усвојиће се на наредној седници почетком јуна..

Изражена је нада да ће у наредне две године бити усвојен Закон о спорту. Формирана су и два нова комитета ИО ФСС. За послове везане за изградњу куће фудбала биће надлежни: Миле Томић, директор Републичке дирекције за имовину, Драгиша Ковачевић, власник СОС канала, Горан Карић, генерални директор "Делта спорта". Још два члана биће кооптирана на идућој седници, а они треба да буду ван фудбала, али стручни. У комисији за израду предлога решења за нови Закон о спорту су: проф. Света Костадиновић, Томислав Караџић, дугогодишњи члан фудбалске организације, Ратко Буторовић, председник ФК Војводине. Четврти и пети члан биће они који су радили на изради закона, а нису из фудбалске организације.

Терзић је поновио да му је Мишел Платини, председник Уефе, саветовао да се Београд кандидује за домаћинство седнице ИО европске фудбалске федерације у новембру 2008, али и да се нада да ће Србија добити организацију Европског првенства за омладинце или кадете 2010. године.

Данас ће челници ФСС имати састанак са спонзорима, пошто већина уговора истичу крајем године (осим са "Карлсбергом" и "Делта спортом")..

Покренута је и иницијатива за измену пропозиција "Лав купа Србије". Предвиђено је и одигравање Суперкупа, као новог такмичења, које ће од следеће сезоне ући у петогодишњи план. Члановима ИО је представљен нови директор Зоран Мирковић, којих их је информисао о претходним активностима и даљим плановима.

Почетком септембра заказан је меморијални турнир "Стеван Ћеле Вилотић" на којем ће учествовати генерација 1989. чији је селектор Златко Крмпотић. Потврђено је и учешће Израела, Украјине, Нигерије и Мађарске, док ће шеста репрезентација бити позната за неколико дана.

Одлучено је да летњи прелазни рок буде усклађен са Фифом и да траје осам недеља, од 29. јуна до 31. августа, док ће зимски трајати упола краће – од 9. јануара до 8. фебруара. Летњи прелазни рок моћи ће да користе и играчи у лигама у којима је такмичење већ почело.

Поводом поступка лиценцирања клубова за Суперлигу наглашено је да су сви клубови испунили обавезе, осим прволигаша, којима је рок продужен до 31. маја. Наиме, само су Младост из Лучана, Чукарички и Јавор поднели захтев, док остали нису заинтересовани за учешће у вишем рангу. И поред такве немарности клубова одлучено је да им се пружи још једна шанса.

Од наредне сезоне Уефа је одлучила да се сви мечеви у лигашким деловима еврокупова играју у ноћном термину, што практично значи да ће наши клубови ако се пласирају у овај део морати да играју на стадионима Црвене звезде или Партизана.

-----------------------------------------------------------

Клементе саопштава списак

Хавијер Клементе, селектор фудбалске репрезентације Србије, саопштиће данас у подне у београдском хотелу "Хајат" списак играча на које рачуна за предстојећи квалификациони сусрет са Финском, који се игра 2. јуна на Олимпијском стадиону у Хелсинкију.

Ђ. Смиљанић
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.