Петак, 17.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Жандармеријско појачање у Истанбулу

Жандармеријско појачање у Истанбулу
Трг Таксим: протести не јењавају упркос суровој примени силе снага безбедности (Фото Ројтерс)

Према извештајима агенција

Истанбул -Дан након најтежих окршаја турске полиције и демонстраната од избијања антивладиних протеста 28. маја, више од 1000 припадника жандармерије пребачено је јуче из унутрашњости те земље у Истанбул.

У ноћи између суботе и недеље турска полиција је по први пут упала у парк Гези где је бруталном интервенцијом сузавцем, гуменим мецима, воденим топовима, и булдожерима распршила окупљене активисте ои демолирала њихове шаторе и штандове са храном.

Полициијска интеревнција уследила је након упозорења премијера Тајипа Ердогана у суботу после подне да ће „снаге безбедности знати како да рашчисте Трг Таксим и оближњи парк Гези , уколико се активисти сами одатле не повуку”.

Понудили смо им руку а они су узвратили песницом, додао је Ердоган наводећи да су неки међу „тзв. активистима” обувени упадали у џамије, пили алкохол усред богомоља и писали скаредне слогане по њиховим зидовим а, преноси Си-Ен-Ен.

Иза Ердогановог упозорења дошло је до сукоба између полиције и демонстраната у Истанбулу али и у Анкари. Сукоби који су трајали током целе ноћи, сматрају се међу најоштријим окршајима у текућем таласу антивладиних протеста и у њима је повређено најмање 29 људи.

Локална телевизија приказивала је уживо групе демонстраната који су током ноћи блокирали главни пут према међународном аеродрому „Кемал Ататурк” на западном ободу града. У источним преграђима Истанбула неколико стотина људи покушало је пресече прилазе главном мосту преко Босфора, према Тргу Таксим. Међу овом групом, поједини су узвикивали „Тајипе оставка”, захтевајући од премијера да се повуче са власти.

У међувремену, две најутицајније синдикалне уније у Турској заказале су за данас једнодневни штрајк- због интервенције полиције у парку Гези.

На улицама два највећа града Турске : Истанбулу и Анкари, јуче је владала опипљива напетост : забележено је више сукоба снага безебдности и активиста, поново уз обилну употребу сузавца, известио је Би-Би-Си.

На око 10 километара од Таксима, десетине хиљада Ердоганових присталица одржали су јуче контрамитинг. Ердоган је на скупу у Казличесмеу поновио да се демонстранти морају повући из центра града, и да су нереди део завере страних банкара и медија ради дестабилизације Турске.

Од јуче ујутру, полиција је блокирала пешацима и аутомобилима све прилазе Тргу Таксим : пролазницима на прилазима тој локацији, безбедњаци проверавају лична документа, извештавају агенције.

У међувремену, гувернер Истанбула Хусеин Авни Мутлу рекао је да ће Трг Таксим неко време бити затворен и да на њему неће бити дозвољено окупљање, али је портпарол демонстраната поручио да ће они поново заузети парк Гези.

У поподневним сатима више хиљада демонстраната покушали су да се врате на Таксим , али су их са прилаза Тргу одбилибројни припадници снага безбедности. Полицијске снаге у четврти Сисли, која се налази близу Таксима, биле су на мети младих демонстраната који су их гађали каменицама, а на телевизијским снимцима су приказана два водена топа која су употребљена против демонстраната.

Више од 350 полицајаца из обезбеђења аеродрома Кемал Ататурк, јуче су послати као појачање у центар Истанбула.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.