У пећину сишли без опреме
Родитељи и родбина Бошка Маџаревића (23), Бојана Борокића (25) и Филипа Аврамовића (24), студената Рударско-геолошког факултета, трагично настрадалих у Раваничкој пећини, истрајни су у томе да открију зашто су њихови синови у експедицију ишли без одговарајуће опреме и ко је одговоран за то. Студенти, као и настрадали асистент Саша Чолић (35), угушили су се услед високе концентрације угљен-моноксида у ваздуху, а, како кажу родитељи, приликом силаска у пећину нису имали одговарајуће инструменте којима се мери количина овог гаса. Такође, настрадала четири млада истраживача имала су код себе само две боце са кисеоником.
Из тог разлога, родбина настрадалих младића састала се јуче са челницима Рударско-геолошког факултета захтевајући да им неко објасни због чега су њихова деца отишла у јаму без неопходне опреме. Ипак, Божа Колоња, декан ове високошколске установе, као и сви продекани поновили су још једном породицама настрадалих да факултет нема никакве везе са организацијом ове експедиције и да никоме од запослених није потписан путни налог за овај пут.
– Ово истраживање је организовао београдски Пењачки клуб "Ас" чије је седиште у Улици Милана Ракића, а не на овом факултету. Из тог разлога факултет не сноси одговорност– објаснила је управа факултета родитељима.
Ипак, чињеница је да су професори, сарадници и студенти факултета били чланови овог клуба и да су се састајали у једној од просторија у згради факултета, родитељима није дала мира. Будући да је вођа настрадале екипе био Саша Чолић, асистент на факултету, родитељи кажу да студенти нису могли да бирају да ли ће да крену у експедицију или не. Студенти су на кобни пут позвани од предавача којем нису могли да кажу не, тврде родитељи.
Ипак, представници факултета су остали при своме ставу тврдећи да они не могу да се мешају у приватне активности запослених и студента. Такође, истакли су да је Чолић сарадник факултета запослен на одређено време, а не стално запослен предавач.
Из тог разлога чланови породица настрадалих су, после тридесетак минута разговора, напустили састанак захтевајући да им кажу ко је представник Клуба "Ас" код којег би могли да затраже објашњења о пропустима у организацији. Родитељи су истрајни у свом ставу да неко мора да буде одговоран за ову несрећу.
Током састанка са управом факултета било је речи о издавању пост мортум дипломе студенту Филипу Аврамовићу који је 15 испита положио да оценом 10, а већ му је била заказана одбрана дипломског рада. Декан Колоња објаснио је родитељима да су покренули ово питање и да ће диплома бити додељена уколико им то закон буде дозвољавао. Такође, поједини родитељи су огорчени, јер је Веља Илић, некадашњи министар за капиталне инвестиције, одмах после несреће обећао помоћ породицама настрадалих, а обећање није испунио.
Биљана Маџаревић, мајка покојног Бошка, тврди да су сарадници факултета позвали у експедицију тројицу најбољих студента којих се управа одриче пребацујући одговорност са једних на друге и не дајући родитељима конкретно објашњење за пропусте у организацији. Она је нагласила да апарат за мерење количине угљен-моноксида у ваздуху, који је могао да спаси животе младих истраживача, кошта само 450 долара.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


