Среда, 01.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нема „обарања” мале матуре

Нема „обарања” мале матуре

Мала матура неће бити „оборена”, став је Републичке комисије за малу матуру. Објављени су прелиминарни резултати завршног испита, а  завршено је и подношење жалби школским комисијама на резултате мале матуре. Незадовољни одлуком школских комисија у суботу се могу жалити окружним комисијама, од осам до 16 сати. А коначни резултати тестирања осмака за крај основног образовање биће објављени у уторак 25. јуна – и све ће, чини се, даље ићи по предвиђеном календару уписа упркос афери са тестовима. Одступања нема. Утврђени план није поремећен одлагањем теста из математике, а неће га омести ни сумња ни приложени докази да је и тест из српског проваљен.

– Понављање теста из српског у овом тренутку нема смисла и неће га бити зато што нисмо имали релевантне доказе на основу којих бисмо га поништили – објашњава за „Политику” Зоран Костић, помоћник министра просвете и председник Републичке комисије која прати завршни испит и упис у средње школе.

Надлежни у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања, где тестови настају, потврдили су да задаци са три комбинације из српског језика, које је Борко Стефановић (ДС) доставио просветном врху, одговарају онима који су се нашли на малој матури, а то знају и надлежни у Министарству просвете. Упућени су и у следеће чињенице: да су уместо комбинације број један, коју је за проверу знања матерњег језика извукао министар просвете на телевизији, у једној школи у Пироту ђаци решавали комбинацију број два, а у једној београдској школи комбинацију број три. На дан испита из српског, ђаку у испитној сали одузета је „пушкица” баш са решењима задатака које је требало да решава. Многобројни наставници, родитељи, ученици тражили су да се тест из српског понови – али неће да не би дошло до обарања мале матуре.

– Добили смо више различитих захтева. Да поништимо српски – нисмо имали доказа, да смо их имали поништили бисмо тај тест. Да не рачунамо резултате српског него само успех из основне школе – што такође не може. Има и родитеља који кажу да неће дозволити деци да изађу на тест из српског ако се после свега овога буде понављао. То је велика опасност, јер ако хиљаде деце не би изашло на матуру, она би морала да се обори – појашњава Костић, наглашавајући да у недостатку релевантних доказа није било могуће донети одлуку да се понови тестирање из матерњег језика.

Питамо да ли су све три комбинације тестова које су достављене министру и затим је утврђено да су веродостојне, нису довољан доказ?

– Моја је дужност да фотокопије тестова које су нам достављене у скупштини изнесем пред Републичку комисију и кажем да смо их добили у среду у 17.20 часова. Види се да је реч о фотокопираним тестовима, види се и да у њима има нетачно решених задатака... Биће отворена дискусија. У току викенда донеће се одлука која ће бити саопштена дан пре него што буду истакнути коначни резултати завршног испита. Али, скоро смем да тврдим да би због понављања теста из српског настао општи хаос, пошто су већ објављени прелиминарни резултати оба теста, а 25. јуна ће изаћи и коначни – образложио је Костић.

Ових дана ће се, како је рекао, обавити анализа тестова у школама.

– Ако се испостави да просек бодова из српског није 20 као што се очекивало, тамо где су наводно ученици набавили тестове пре полагања, него да је просек пао, онда морамо извлачити и друге закључке, на пример, о томе како су деца учила – рекао је Костић.

Он је нагласио да је чињеница да су ђаци учили напамет док је било познатих задатака, да мора да се промени систем рада и да се учи са разумевањем.

– Наставници су нам се пожалили да имају проблем да мотивишу ђаке да изађу на малу матуру зато што сматрају да је довољан број слободних места у средњим школама и да ће сви уписати смер који желе. Кад смо покушали да смањимо број места у образовним профилима дигла се бука, неки су протестовали испред министарства. Излазност ученика на завршни испит ове школске године била је 98,63 одсто. А просечан број бодова на малој матури, нажалост, у константном је паду – закључује Костић.

Просечан број бодова које су осмаци завредели ове године на тесту из српског, односно матерњег језика јесте 10,79, а из математике 9,98. Тај успех је лошији него прошле године и показало се да што имају више непознатих задатака на тесту то осмаци освајају мање бодова на малој матури.

Миленија Симић-Миладиновић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.