Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ромпеј: Заједно ћемо створити историју

Ромпеј: Заједно ћемо створити историју
Ван Ромпеј и Дачић у Београду Фото Танјуг

БЕОГРАД – Председник Европског савета Херман ван Ромпеј поручио данас да Србија има пуну подршку Савета на путу ка чланству у ЕУ а да ће ритам напретка зависити од посвећености и напора у примени бриселског споразума и спровођењу реформи.

Премијер Ивица Дачић оценио је да отварање преговора означава преокрет друштва и нагласио да је амбиција Србије да преговоре заврши брзо, ефикасно и квалитетно.

„Историју стварају људи и ми ћемо заједно створити историју”, рекао је Ромпеј на заједничкој конфернцији за новинаре са премијером Србије Ивицом Дачићем.

Наводећи да је Хрватска данас постала чланица ЕУ, а да је у петак донета одлука о преговорима са Србијом и ССП за Косово, Ромпеј је истакао да је отворено ново поглавље у овом региону који треба да искористи постојећи замајац и усредсреди се на остварење заједничких циљева.

Честитајући влади и грађанима Србије на историјском кораку на путу ка чланству у ЕУ, Ромпеј је ценио да је тај тренутак исход храбрих и далековидих одлука лидера у Београду и Приштини.

„Споразум Београда и Приштине постигнут у априлу утро је пут коначном помирењу међу заједницама које су потребне једна другој и које деле заједничку биграфију и историју и ставио тачку на период сукоба који су избили у срцу Европе пре две деценије”, рекао је високи европски званичник.

Он је истакао да је Европа, која је и сама рођена, из пепела Другог светског рата, сада постаје место помирење балканских народа.

„Не можемо променити прошлост већ само будућност и то управо чинимо”, рекао је Ромпеј.

ЕУ ће, према његовим речима, наставити да и политички и финансијски помаже Србији у предстојећем приоду.

Како је рекао Ромпеј, следећи корак приступног процеса биће међувладина конференција која ће бити одржана најкасније у јануару.

Приступни преговори ће помоћи Србији да модернизује привреду и привуче стране инвеститоре а помоћи ће и на путу ка просперитету и отварању радних места, додао је он.

Реформе су у току а посебно охрабрујем српске власти да наставе напоре у области владине права и борбе протв корупције, рекао је председник Европског савета.

Дачић је изјавио да је отварање преговора за чланство у ЕУ нова ознака за квалитет српског друштва.

„Ово је историјски дан који означава преокрет друштва, модернизацију, оспособљавање. То је нова ознака за квалитет”, рекао је Дачић новинарима у палати Србија.

Према речима премијера, изузетно је важно да преговори отпочну одмах како технички тако и политички, на централном нивоу или на нивоу 35 тимова.

Наша амбиција је да то урадимо брзо, ефикасно и квалитетно и да Србија не буде награђена чланством у ЕУ већ да чланство добије јер је то заслужила због унутрашњих реформи, истакао је Дачић.

Он је као изузетно важно и значајно навео то што га је лично Ван Ромпеј позвао када је одржана седница Европског савета како би га упознао са предлогом закључка.

Тај закључак, додао је Дачић, био је побољшан у корист Србије тиме што се не помиње децембар и нова конференција Савета што значи да може и раније да се отвори европски оквир.

Дачић је још једном подвукао да је отварање преговора историјски дан јер су преговори отворени без додатних услова и нових провера на још једној међувладиној конференцији.

Премијер се захвалио и високој представници ЕУ Кетрин Ештон и државама чланицама ЕУ за то што је одлуком потврђена политика владе Србије и председника Томислава Николића која је, како је указао, допринела угледу земље миру и стабилности читавог региона.

„Посета Ван Ромпеја за нас је велика подршка и охрабрење”, закључио је Дачић.

Ромпеј је по доласку у Београд имао тет-а-тет сусрет са Дачићем а потом су им се придружиле делегације.

У делегацији Србије су, поред Дачића, били и потпредседница Владе Сузана Грубјешић, министар финансија и привреде Млађан Динкић и министар правде и државне управе Никола Селаковић.

Ђурић: Јасна порука да је европска будућност Србије извесна

Саветник председника Србије Марко Ђурић рекао је данас да је на састанку Томислава Николића и председника Европског савета Хермана ван Ромпеја упућена јасна порука да је европска будусћност Србије извесна и изражена чврста подршка томе да у јануару отпочне процес преговора са ЕУ.

Ђурић је новинарима после састанка Николића и Ромпеја у Палати Србије рекао да су све земље чланице ЕУ солидарно уз Србију у спровођењу тешких реформи и у препознавању оног што је урадила у протклих годину дана.

„Од Ромпеја смо чули и поруку да реформе које Србија спроводи треба да спрободи с циљем да, с једне стране да свој допринос као чланица породице европских народа али, с друге за грађане Србије важније стране, да бисмо уредили земљу по мери грађана и створили функционалну државу...”, рекао је он.

Према речима Ђурића, састанак је протекао у пријатељском тону а међу темама разговора били су конкретни елементи: дијалог Београда и Приштине, похвале стрпљивом суочавању Србије са изазовима и охрабрење посвећености Србије унапређењу сарадње у региону.

„Присуство Николића читавом низу регионалних форума и непосредни разговори са европским лидерима послали су јасну слику о опредељености Србије да унапреди односе у региону”, рекао Ђурић.

Он је додао да је Брисел свестан значјаног напретка који је Србија протеклих месеци остварила у односима с свим земљама у свом непосредном окружењу.

Билт:Отварање преговора отвара значајне могућности за Србију

БЕОГРАД – Шеф шведске дипломатије Карл Билт поручио је данас да отварање приступних преговора Србије и Европске уније не значи да ће се проблеми решавати сами од себе, али да је то процес који отвара бројне значајне могућности за Србију, а премијер Ивица Дачић рекао је да нема опуштања и да је Србија спремна да прионе на посао.

Билт је на заједничкој конференцији за новинаре са Дачићем рекао да је био импресионаран духом отворености који је владао међу представницима региона на јучерашњој прослави уласка Хрватске у ЕУ и да треба и даље наставити у том правцу, истичући у том контексту односе Београда и Приштине.

„Честитам Србији на томе што је Савет потврдио отварање приступних преговора. То је пут који Србју уводи у нову фазу, фазу реформи и интеграција”, рекао је Билт.

Премиер Дачић је поручио да је Србија спремна да прионе на посао када је реч о приступним преговорима и додао да отварање преговора не значи опуштање већ сасвим обрнуто.

„Нама је од животне важности и интереса да што пре отпочено и што пре завршимо приступне преговоре”, рекао је Дачих.

Он је нагласио да је Шведска увек снажнао подржавала Србију а њеном путу ка ЕУ укључујући и додељивање датума о отпочињању приступих преговора.

Дачић је навео да после отварања преговора неће бити побољшања стандарда грађана преко ноћи.

„Знам да ће многи сада очекивати да већ од данас или од јануара преко ноћи дође до побољшања животног стандарда, али ви знате да ни председник Томислав Николић, ни први потпредседник владе Александар Вучић, ни ја никада нисмо говорили нереалне ствари грађанима нити смо их лагали. Овде није у питању дан када ће се то десити већ процес и пут којим идемо да би се то догодило”, поручио је премијер.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.