Усуд "мускетара"
Много их је у историји спорта који су се имали рашта и родити, али најлепши тропари припадају онима који су освојили све што се освојити могло. Најбољи тенисер данашњице Швајцарац Роже Федерер можда није ни на средини каријере, а један је од најуспешнијих спортиста свих времена. Страховит на терену, с манирима амбасадора ван њега. Такви и живе довека. Али, над Федерером се надвија опасност да припадне галерији великана у чијем ће трофејном ланцу занавек да недостаје једна карика.
Његов усуд је "Ролан Гарос", а ноћна мора Шпанац Рафаел Надал. Са остала три турнира за "грен-слем" има десет трофеја – без пораза у финалу.
Једини неуспех у одлучујућем мечу је претрпео прошле године – у Паризу, против шпанског играча – баш у сезони у којој је био финалиста на сва четири највећа турнира, први после Аустријанца Рода Лејвера, 1969.
У тениској историји само је пет играча који имају сва четири најпрестижнија трофеја. Једино их је Лејвер све освојио у истој години.
Међународно првенство Француске, једно од четири највећа тениска такмичења, почиње сутра.
Огромна већина поклоника тениса је уверења да је финале између првог "рекета" света и првог до њега већ виђен.
За то постоје чврста покрића, али, у чијим ће рукма да заврши Куп мускетара.
Не само у тенису него у спорту уопште двобој Федерера и Надала има митску ноту судара дивова и одлике феномена.
Већ и птице на грани знају да је Шпанац "краљ шљаке", а да Швајцарац газдује на свим другим подлогама. И један и други су свесни тога.
Недавно су прихватили да у дворани у Надаловој родној Мајорци буду супарници на игралишту чије су половине биле земљани и травнати терен.
Федерер је пре две године, када се голим оком видело да Шпанац управо захваљујући неприкосновенсти на шљаци незадрживо креће ка њему, одбио да игра ревијалну утакмицу с њим, али му је у међувремену ваљда постало јасно да чак и он мора некоме да вреба ахилову пету као што десетине других, па и Надал, чекају на његову слабост.
Феномен је у Мајорки преобличен у забаву за публику, али је, захваљујући двојици тениских асова, сачувао одлике гладијаторске борбе на којој почива спортско супарништво.
У правој арени, Федерер је "дочекао" Надала у прави час. После свих пет пораза у дуелима на шљаци, међу којима је и онај у полуфиналу "Ролан Гароса" претпрошле године, најбољи тенисер света је победио другопласираног у финалу на турниру из мастерсове серије у Хамбургу недавно, у одлучујућем сету чак са 6:0, прекинувши низ од 81 победе Шпанца на земљаном терену.
То је велико охрабрење за Федерера који је због изненадне кризе у овој сезони чак отпустио тренера Тонија Роуча, ангажованог пре две и по године баш због намере да унапреди његову игру на "земљи".
Али, Надал је и даље први фаворит. Ово је део сезоне у којој има превласт, а у Паризу игра за трећи тријумф узастопце.
Није остало још много од турнира на шљаци. Убрзо ће Вимблдон, уочи њега такмичења на трави, а после серија на тврдој полдози пред Међународно првенство САД. А то је већ Федереров атар.
На радост љубитеља тениса код нас наш најбољи играч Новак Ђоковић се брзо прилагођава на подлоге.
Ту предност може да искористи на најбољи могући начин како његова каријера буде близу зенита, тим пре ако се то подудари с почецима Федереровог и Надаловог пада.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


