Среда, 08.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ухапшено још седам "српских шеика"

Ухапшено још седам "српских шеика"
Хапшење Славка Павловића (Фото Емил Чонкић, Блиц)

Полиција је ухапсила укупно 22 особе за које се сумња да су оштетиле државни буџет за 10 милиона евра, сазнаје "Политика" из поузданих извора у МУП-у Србије. После хапшења 15 осумњичених, јуче је приведно још седам особа. Сви ухапшени биће током данашњег дана приведени дежурном истражном судији Специјалног суда у Београду.
Полиција је, како сазнајемо, током јучерашњег дана завршила писање обимне кривичне пријаве против чланова групе, у којој се, између осталог, наводи и квалификација кривичних дела. Поред примања и давања мита и злоупотребе службеног положаја, четворица ухапшених терете се и за злочиначко удруживање. То су Миша Стојановић, директор фирме "Протекта а.д.", Митар Одаловић, председник Управног одбора предузећа "Балкан" и пензионисани начелник Републичке тржишне инспекције, Славко Павловић, самостални извршилац у сектору за контролу Пореске управе, и Александар Војиновић, директор предузећа "Кинг транс".

За злоупотребу службеног положаја терете се Саша Богдановић, власник фирме "Шумадијадрво", Синиша Попадић, радник "Кнез петрола", Миодраг Јанковић, власник ауто-перионица из Јагодине, Јовица Вучић, власник пумпе "Римски оил" из Новог Сада, Саша Маринковић, књиговођа у фирми "Колорбраво", Ненад Јовановић, магационер у предузећу "Протекта", његова супруга Марина, као и Јованка Вукша, књиговођа "Протекте".

Тржишни инспектори Надежда Ћирић, Бранко Милатовић и Мики Јокић осумњичени су за примање мита.

Како незванично сазнајемо, неколико ухапшених је на саслушању у полицији потврдило наводе који им се стављају на терет и открило нове махинације чланова ове организоване криминалне групе. Сазнајемо и де ће поједини мање важни чланови групе, који су својим изјавама помогли полицији, бити пуштени да се бране са слободе.

Подсетимо, вођа "српских шеика" био је, како се сумња, Миша Стојановић, директор предузећа "Протекта", чије је седиште у Звечанској улици број 4 у Београду. Други по важности у групи био је "јавни борац против корупције" Славко Павловић, самостални извршилац у сектору за контролу Пореске управе, који је Стојановића саветовао како да избегне плаћање свих пореза и царина и како да папирима покрије све злоупотребе.

Министар унутрашњих послова Србије Драган Јочић изјавио је јуче, поводом хапшења групе, да је полиција одлучна да се разрачуна са сваким видом криминала.

– Приоритет је борба против организованог криминала и борба против финансијског криминала. Ова акција значи да се полиција ослободила и да ради свој посао без утицаја, нарочито без утицаја политике и криминала – казао је министар Јочић у Медвеђи.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић честитао је припадницима МУП-а на добро изведеној акцији хапшења осумњичених за малверзације у трговини нафтом и најавио да ће ускоро бити измењен начин опорезивања нафтиних деривата.

Ђелић је за Бету рекао да ће средином јуна, у склопу расправе о буџету за ову годину, бити измењен Закон о акцизама.

– Већ неколико година прописи везани за опорезивање нафтиних деривата преселили су се из закона у уредбе и видели смо колико је то лоше – рекао је Ђелић.

Потпредседник владе је негирао да је један од ухапшених, саветник у Пореској управи Србије Славко Павловић, био кандидат Демократске странке за било коју функцију у новој влади или Пореској управи.

Министар финансија Србије Мирко Цветковић је на конференцији за новинаре рекао да Павловића и не познаје и да он није био његов кандидат за државног секретара у том министарству, који би био задужен за порески и царински систем.

Пореска управа саопштила је јуче да је у сарадњи са осталим државним органима "и овог пута дала свој допринос" у откривању малверзација око трговине нафтиним дериватима. Саопштењем се јуче огласила и Управа царина која наводи да је већ у току 2006. године уочено да постоје веома озбиљни показатељи о злоупотребама приликом увоза нафтиних деривата и избегавања плаћања акцизе на ту робу, јер је роба декларисана као сировина за производњу боја и лакова, пластичних маса, гуме и фармацеутских производа. Наиме, уочено је да нагло расте увоз тако декларисане робе, односно да увезене количине те робе значајно превазилазе реалне потребе производње.

– Још 8. 11. 2006. године, обавестили смо Тужилаштво за организовани криминал, као и Владимира Илића, тада државног секретара у Министарству финансија, да је фирма "Протекта" једна од фирми које се баве недозвољеним активностима. Царина је тада поднела и подужи списак фирми за које се сумња да се баве сличним малверзацијама – каже се у саопштењу Управе царина.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.