Горану Паскаљевићу награда у Чешкој
У чешком граду Ухерском Храдишту, на 39. Летњој филмској школи, нашем редитељу Горану Паскаљевићу додељена је почасна годишња награда за „сензитивно осликавање живота људи на Балкану и изузетан хуманизам у филмским делима“.
Приказано је и шест филмова нашег редитеља: „Пас који је волео возове“, „Буре барута“, „Како је Хари постао дрво“, „Сан зимске ноћи“ и „Медени месец“, а манифестација је свечано отворена последњим Паскаљевићевим делом „Кад сване дан“. Паскаљевић је после свих пројекција дуго одговарао на питања полазника летње филмшке школе и одржао мајсторску радионицу на чистом чешком језику. Гостујући у емисији чешке националне телевизије, наш редитељ је евоцирао успомене на своје студирање у Прагу и изразио одушевљење што су у Чешкој препуне сале младих филмофила који поседују филмску културу однеговану на ауторској кинематографији, а не на комерцијалним филмским хитовима.
Летењу филмску школу која је по много чему посебна филмска манифестација у Европи, помогло је чешко министарство културе у организацији удружења филмских клубова који броје више од 20.000 чланова.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


