Европа опет бруји о нама
ТЕМА ДАНА:
МРАЧНА СТРАНА СРПСКЕ КОШАРКЕ
Сви годинама скривани крошеи, дрмусања, пљувања и хватања за врат судија по разним ходницима спортских хала у нашој земљи, изненада су обасјани атаком председника кошаркашког клуба Партизан Предрага Даниловића на београдског делиоца правде Марка Јураса, непосредно после дербија 13. кола домаће Суперлиге Хемофарм – Партизан 95:91. Јурас је прошао са лакшим телесним повредама, али српска кошарка се нашла у новом нокдауну управо у тренутку кад је назирала светло на крају тунела.
Ко зна која сезона по реду прети да се претвори у крвопролиће уместо у истински празник кошарке, што је плеј-оф дуго представљао. Сећања на прошлогодишњи финале још су свежа, а да ствар буде гора знало се да се неће све завршити на још једном "братоубилачком рату" Црвене звезде и Партизана. Листа дела који су отерали публику из кошаркашких дворана дужа је за неодмерени покрет руке која је не тако давно цепала мрежице на радост милиона ове наше некад кошаркашке земље.
– Оно што се догодило у Вршцу ме је шокирало – била је прва реакција председника КСС Драгана Капичића. – Не могу да схватим како је могуће да се у једном чину толико изађе из оквира спорта, тим пре што је то учинио један од најугледнијих људи кошаркашке организације. Такво понашање је апсолутно неприхватљиво. Разочаран сам. Највише од свега забрињава то што постоји континуитет у оваквим поступцима. Цела Европа испира уста са нама...
Није први пут да се у Вршцу догоди инцидент на некој кошаркашкој утакмици. Пре три године дошло је до жестоког обрачуна жандармерије и навијача Црвене звезде, а управа црвено-белих је, сматрајући да њен тим није безбедан, пoвукла екипу са терена. Хемофарм се тада пласирао у финале са Партизаном који је последњих пет година недодирљив што, према речима његовог тренера Душка Вујошевића, многима смета.
Ако је за многе природно што се Звезда и Партизан воле као Том и Џери, онда помало чуди све затегнутији односи Вршчана са шампионом, а претходно и са Црвеном звездом. Једна од кошаркашких слика из Србије које су обишле свет – а да није у питању неки леп потез или кош са центра терена – догодила се пре две године у "Пиониру" када је дошло до невиђене макљаже између играча Партизана и Хемофарма. Била је то туча на боксерско-хокејашки начин, са неколико раскрвављених аркада и носева.
– Као да нам предстоји рат а не завршница кошаркашке сезоне – констатује Капичић и додаје – лично сам погођен са свих страна, од тога да се догодило нешто што квари имиџ кошарке, преко тога да је то урадила личност квалитета Даниловића, до тога да се суочавамо с новим тешкоћама у тренутку кад се пробудио ентузијазам. О свему ћемо разговарати на седници Управног одбора КСС, чији је Даниловић члан. Морамо да погледамо истини у очи и реално сагледамо куда све ово води. Догодило се нешто што се не може санирати...
С којим аргументима ће сада КСС изаћи пред Улебову Евролигу, кад се буде борио за бољи третман своје лиге у односу на Јадранску НЛБ лигу. Са физичким нападима на судије, навијачким стампедима, уличарским понашањем својих највећих ауторитета...
-----------------------------------------------------------
Жртва ћути до даљњег
Кошаркашки судија Марко Јурас, који је поднео дисциплинску пријаву против Партизановог председника Предрага Даниловића, рекао је јуче да му пропозиције лиге забрањују да дају изјаве у оваквим ситуацијама и да је то у надлежности директора лиге. Од њега смо могли да чујемо тек то "да се нада да ће брзо доћи тренутак када ће моћи да каже шта се догодило после меча у Вршцу".
-----------------------------------------------------------
Судије не суде овог викенда
Удружење Кошаркашких судија Србије (УКСС) на својој ванредној седници одлучило је да његове судије не суде овог викенда утакмице последњег, 14. кола "Наше Синалко суперлиге", што је одговор на инцидент који се догодио после меча Хемофарм - Партизан. Судије су се сложиле да уколико се у наредним утакмицама догоде слични напади и притисци на службена лица неће судити утакмице до краја сезоне 2006/2007.
У време кад је требало да се игра 14. коло (субота 18 ч) одржаће се састанак свих службених лица суперлиге у просторијама КСС. Од надлежних органа тражиће се да "казне актере инцидента, сходно важећим актима", затим да "казне организаторе утакмице за лошу организацију". Удружење захтева од Томислава Јованчића, који је одговоран за контролу суђења на утакмицама суперлиге, да у најкраћем могућем року изврши "стручну експертизу" утакмице 13. кола Хемофарм - Партизан и о томе званично извести директора суперлиге Предрага Бојића. Мишљење Јованчића "требало би пренети свим медијима" да би јавност стекла праву слику о квалитету суђења на тој утакмици;
Међу одлукама са јучерашње седнице јесте и "захтев канцеларији лиге да у сарадњи са МУП-ом обезбеди професионално обезбеђење службених лица за све предстојеће утакмице суперлиге и плеј-офа. На крају, судије су истакле да се њихове одлуке последица не само збивања у Вршцу већ и претходних инцидената који су се догодили у Цетињу, Подгорици, Железнику...
-----------------------------------------------------------
Ивановић: Коректна и важна победа
Касно синоћ директор Хемофарма Марко Ивановић иако очигледно свестан да се догодило нешто што надилази границе спорта дао је изјаву која се тицала само коначног резултата:
- Честитам нашим играчима и нашем тренеру на великом успеху, на коректној и заслуженој победи, која нас доводи на корак од првог места уочи плеј-офа. Одређене службе су радиле свој посао после утакмице али не желим да се ова наша важна победа на тај начин баца у сенку, као што је то био случај приликом нашег сусрета са Партизаном претпрошле године у "Пиониру". Што се тиче онога што се дешавало после утакмице не бих сада да дајем изјаву, јер не бих хтео да погрешим пре него што сазнам све детаље. Сигуран сам да је Хемофарм указао максимално гостопримство Партизану и да је наша победа чиста као суза.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


