Понедељак, 20.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Зверева у 41. Дибаба у 18. шампионке света

Зверева у 41. Дибаба у 18. шампионке света
Репрезентативци Србије отпутовали су јуче у Москву (Фото М. Рашић)

Већини љубитеља атлетике познато је да је највише медаља на светским атлетским шампионатима освојила Марлен Оти (Јамајка) – 14 (3, 4, 7), а да највише златних – по осам – има троје америчких асова. То су Карл Луис, Мајкл Џонсон и Алисон Феликс, али по броју златних медаља до којих су дошли самостално (без помоћи осталих чланова штафете) најуспешнији са по шест златних медаља су скакач мотком Сергеј Бубка (СССР, Украјина), једини који је остварио низ од шест узастопних победа и већ поменути Мајкл Џонсон са четири победе на 400 и две на 200 м.

И једна дама, наравно реч је о Марлен Оти, освојила је сама шест медаља, али само две златне, сребрну и три бронзане и све на 200 м.

Највише медаља на једном шампионату света освојиле су четири атлетичарке. Из старе гарде, некад хваљене а данас оспораване то су Марита Кох (1983) и Катрин Крабе (1991) из Источне Немачке и Американка Гвен Торенс (1993), а из данашње Алисон Феликс (2011), такође Американка. Кохова је најуспешније са три златне и сребрном медаљом, Феликсова две златне, сребрну и бронзану, Крабеова је освојила по две златне и бронзане, а Торенсова по једну златну и бронзану и две сребрне медаље.

Најстарија светска шампионка је Белорускиња Елина Зверева која је имала 40 година и 269 дана 2001. у Едмонтону када је бацила диск 67,10 м. Истина злато је добила нешто касније, када је оно одузето Рускињи Наталији Садовој због коришћења допинга. Годину дана раније у Сиднеју Зверева, која је прву титулу првакиње света освојила 1995. постала је и до данас остала најстарија олимпијска победница у атлетици са 39 година и 316 дана.

Занимљиво је да је диск дао три најстарије светске шампионке. Иза Звереве су Немица Франка Дич са 39 година и 219 дана из 2007. и још једна Белорускиња – Ирина Јатченко са 37 година и 298 дана из 2003.

У мушкој конкуренцији, ако рачунамо и шампионат света у ходању на 50 км из 1976. најстарији је Венјамин Солдатенко (СССР) са 37 година и 258 дана, а најстарији победник на 13 предходних шампионата је Јапанац Коџи Мурофуши који је на прошлом шампионату у Даегуу 2011. на дан тријумфа имао 36 година и 258. дана.

Најмлађи победници стижу из Африке и обоје су тркачи на 5.000 м – Кенијац Исмаил Кируи који је 1993. имао 18 година и 177 дана и Етиопљанка Тирунеш Дибаба која је 2003. имала само 17 година и 333 дана.

Чак 17 пута атлетичари из исте земље покупили су све три медаље, али само Американци на 200 м и Етиопљанке на 5.000 м (Хелсинки 2005) остварили су „четвороструке” победе. Имали су по четири представника у тим дисциплинама будући да бранилац шампионске титуле може да стартује и без норме. Гетлин је победио на 200 м, други је био Спирмон, трећи Кепел, а четврти Геј. Злато на 5.000 м освојила је Тирунеш Дибаба, сребро Дефар, бронзу Еџегајеху Дибаба, а четврто место Мелкаму.

Сестре Дибаба су и на 10.000 м су освојиле иста одличја и постале најуспешнији рођаци на једном шампионату света, али и међу најуспешнијима уопште јер је Тирунеш освојила четири златне (прва која је на истом шампионату победила на 5.000 и 10.000 м и прва која је одбранила обе титуле), а Еџагајеху две бронзане. На 14. првенству света, које почиње сутра, поред Тирунеш стартоваће Гензебе најмлађа од сестара Дибаба, првакиња света на 1.500 м у дворани, тако да ће се биланс медаља три сестре сигурно повећати.

Код Кенијаца, међутим, исто презиме није обавезно, па је теже утврдити ко је коме род. Тако ће се у Москви за медаље борити рођена браћа Бетвел Бирген (1.500 м) и Бернард Коеч (маратон).

Куриозитет је и да ће две рођене сестре трчати за две различите земље иако су обе рођене у трећој – Етиопији. Мими Белете трчи за Бахреин, а Алменш Белете за Белгију.

Да је Ненад Филиповић испунио норму у ходању на 20 км придружио би се у Москви свом брату близанцу Предрагу, који ће стартовати ан 50 км, и рекордан број близанаца на 14. првенству света био би још већи. Белгију ће представљати Кевин и Џонатан Борле (400 м), Словачку Јана и Дана Велдакова (троскок), Нови Зеланд Џек и Зејн Робертсон (5.000 м), Алжир Имед и Абделмеџед Тул (1.500 и 3.000 м), а у ходању стартоваће три пара близанаца. То су Португалци Жоао и Серхио Виера, Чилеанци Едвард и Јерко Араја и Казахстанке Ајман и Шолпан Козахметов.

----------------------------------------------

Породица Борле воли штафете

На прошлом шампионату света Белгијанац Кевин Борле (лични рекорд 44,56) освојио је бронзу на 400 м, а његов брат близанац Џонатан (44,43) је био пети. На Олимпијским играма у Лондону Кевин је био пети, Џонатан шести, а у Москви покушаће да се умешају у борбу за медаље. Стручњаци, међутим, сматрају да ће много више шанси имати у штафети 4 х 400 м у којој ће им се придружити млађи брат Дилан (45,80), а да су Борлеови тркачка породица специјализована за штафетне трке сведочи податак да је њихова старија сестра Оливија у тркама штафета 4 х 100 м освојила бронзу на Светском првенству 2007. и сребро на Олимпијским играма 2008.

И то није све. Сви они имају истог тренера – оца Жака, освајача бронзане медаље на 200 м на Европском првенству у дворани 1983. чији је лични рекорд на 400 м 45,4 из 1979. На слици браћа Борле са оцем Жаком по доласку у Москву.

----------------------------------------------

Сутра стартују Дудаш, Томашевићева и Шпановићева

Сутра првог дана 14. светског првенства у атлетици на стадиону „Лужники” стартоваће троје од осморо репрезентативаца Србије.

Два пута седмопласирану на светским првенствима (2005; 2007) Драгану Томашевић у 7,30 ч (по нашем времену) у квалификацијама у бацању диска очекује норма од 63,00 м и 25 ривалки. Лични рекорд Томашевићеве је 63,63 м, а ове сезоне има 63,04 м.

У 7,56 ч Михаил Дудаш, шестопласирани из Даегуа 2011, трчаће на 100 м у четвртој групи десетобојаца (укупно 36 такмичара), а до краја дана очекују га и скок удаљ (8,35), бацање кугле (10,20), скок увис (13,30) и трка на 400 м (19,40).

Будући да је у Даегуу морала да одустане због повреде Ивана Шпановић ће дебитовати на светским првенствима у квалификацијама у скоку удаљ (17,20 ч) за који је пријављена 31 атлетичарка, а норма за финале износи 7,75 м (сантиметар мање од њеног најбољег овогодишњег резултата и три мање од личног рекорда).

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.