У Њујорк на рачун Чачка
Чачак –Српска напредна странка у Чачку противи се финансирању одласка градоначелника Војислава Илића и већника Остоје Мијаиловића у Њујорк, и захтева да Градско веће поништи своју одлуку о исплати трошкова и дневница путницима. У саопштењу повереништво СНС-а у Чачку наводи да су средства за трошкове лета и боравка функционера у САД узета са позиције текуће резерве буџета града, и оцењује да је то „трошења новца на приватна путовања”.
„Подсећамо да би буџетска резерва у највећој мери требало да служи за помоћ грађанима у непредвиђеним, тешким и ванредним ситуацијама, а не за трошкове авионских карата, непознатог износа и непознате компаније, и за приватно путовање”, истиче се у саопштењу.
Одлуком ГВ Чачка, које је заседало прошле среде и новац из буџетске резерве преусмерило за пут у Америку, Илић и Мијаиловић кренуће 26. августа у Њујорк на, како је образложено на седници, „разговоре са делегацијом пословних људи из САД”. Илић је тада саопштио да ће једна од тема бити чачанска Фабрика резног алата, која је својевремено продавала своје производе америчким компанијама „Боинг” и „Даглас”, а друга је могућност улагања тамошњих бизнисмена у подизање једне фабрике за прераду воћа и поврћа у Чачку.
– Позивно писмо добили смо од председника Генералне скупштине Уједињених нација Вука Јеремића, који као Чачанин жели, имајући у виду да му мандат истиче у октобру, да искористи своју позицију и помогне нашем граду. Заказао нам је сусрет на поменуте теме са једном привредном делегацијом у САД. Ми смо једина локална самоуправа која је позвана да буде гост УН и мислим да трошкови неће бити велики, имајући у виду значај посете – истакао је Илић.
У позивном писму, упућеном конзуларном одељењу амбасаде САД у Београду 13. јуна ове године, Вук Јеремић навео је да ће, као своје пријатеље, у стану у Њујорку угостити Илића, Мијаиловића и Раденка Луковића (заменик градоначелника Чачка), и сносити све евентуалне трошкове током њиховог боравка, укључујући и медицинске.
Повратак чачанске делегације заказан је за 2. септембар, а по програму посете Илић и Мијаиловић биће 29. августа примљени у Генералној скупштини УН, код председника. Раденко Луковић, дугогодишњи директор у Фабрици резног алата, саопштио је на тој седници да не може да прихвати позив јер је пре тога планирао годишњи одмор за крај августа.
„Из позивног писма Вука Јеремића јасно се види да није упућено на адресу града Чачка нити његовим функционерима, већ његовим пријатељима које позива да дођу у госте у његов стан, и о његовом трошку. Чему онда одлука Градског већа о дневницама и трошковима путовања?! У писму се не помиње никакав план предвиђен протоколом о евентуалним разговорима у вези са ФРА, као ни са фабриком за прераду воћа и поврћа. Ако је веровати на реч градоначелнику Илићу да ће до таквих разговора и доћи, постављамо питање зар није имао некога у име ФРА да разговара на ту тему и то са компанијама авионске индустрије ’Боинг’ и ’Даглас’?” – наглашава се у саопштењу СНС-а, уз напомену да су на седници ГВ „путовање аминовали градски већници из СПС-а и ПУПС-а”.
После објављивања овог саопштења разбуктали су се коментари на друштвеним мрежама, јер су СНС и Нова Србија коалициони партнери не само у Републици већ и у Чачку, а Војислав Илић је потпредседник Извршног одбора НС-а. ( И Остоја Мијаиловић је из НС). Пошто нису предочене планиране појединости разговора у САД – термини и актери – неколицина привредника из Чачка одмах се јавила са упозорењем да компанија „Даглас” већ 16 година не постоји.
Иначе, на седници ГВ, одржаној 14. августа, око 51.000 динара (око 600 долара са припадајућим порезом и доприносима) прерасподељено је из текуће буџетске резерве градоначелнику Чачка „за исплату дневница и смештаја на службеном путу”. Истим путем прерасподељен је новац Градском већу – око 85.000 динара (око 1.000 долара) – „на име исплате аконтације Остоји Мијаиловићу и коначног износа дневнице за службено путовање у Њујорк”. На ту седницу ГВ нису дошли већници из редова СНС-а и Покрета социјалиста .
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


