Молитве и гумени меци
У смирај данашњег дана, у шест часова поподне, етар над немачким градовима испуниће, за осам минута, звоњава са хиљаду црквених торњева. За сваког државника на самиту Г-8, седам најразвијенијих држава запада и Русије, резервисан је по минут.
Звук црквених звона, потом молитве, нису планирани као поздрав учесницима самита, чија се компетенција и добре намере оспоравају на широкој платформи хуманистичким принципима ношене јавности. Акцијом "Осам минута у име правичности", Евангелистичка организација за помоћ земљама у развоју жели да опомене окупљене државнике да свет гладује: "Хлеб људима - солидарност са сиромашним".
Хришћански апел могао би, како ствари стоје, да остане забележен као једна од ретких, ненасилних, протестних увертира у самитско догађање. Расправе немачких политичара и стручњака за безбедност указују на све извеснију опасност жестоких сукоба демонстраната и представника власти - озбиљнију од оне, прошлог викенда, када је повређено хиљаду учесника демонстрација и полицајаца.
Посланици Демохришћанске уније канцелара Ангеле Меркел поднели су захтев да се на улице изведу антитерористичке јединице ГСГ-9. Уље на ватру долио је председавајући Одбора за унутрашња питања у Бундестагу Себастијан Едати, захтевајући да се одобри употреба гумених метака против демонстраната.
Повод је нађен у полицијској анализи, којом се оправдава захтев за специјалним овлашћењима: "Над антиглобалистичким буретом барута варниче екстремисти и представници анархо-сцене."
Угроженост полиције документована је податком да је педесетак полицајаца задобило повреде лица и очију - последица напада демонстраната. Група "Clown′s Army" осула је јуче, у Ростоку, "паљбу" на полицију из водених пиштоља - течношћу хемијски непознатог састава. Портпарол полиције Аксел Фалкенберг саопштио је да је осам колега завршило у болници: "Број повређених извесно је већи, полицајци се жале на сличне повреде од прошле суботе."
Ма колико уверљиво звучале жалопојке, захтев за слање специјалних антитерористичких јединица на улице указује на друге проблеме. Све више мобилисаних полицајаца игнорише наређења, не желећи да се обрачунава са демонстрантима који траже хлеб за гладне. Тезу је потврдио, нехотимице, стручњак немачких либерала за безбедносна питања Макс Штадлер. Поднео је захтев за исплату специјалног стимуланса полицајцима који мотре на демонстранте: "Не може се очекивати да се упуштају у ризик, а да им се то новчано не надокнади", рекао је указујући на проблеме мотивације.
Већина домаћих аналитичара, и оних који су се обрели у Немачкој, истиче да се захтевом за додатну мотивацију припадника полиције стварају предуслови за бескомпромисне интервенције снага безбедности - посебно ако Уставни суд у Карлсруеу данас одобри првобитно забрањене демонстрације.
У прилог реченом иде пропаганда коју шире коментатори наклоњени службама ресора унутрашњих послова. Запостављајући апеле, и тумачења напетости, који пристижу са свих меридијана, од бившег генералног секретара УН Кофија Анана, до кинеских и чешких челника - протести стотина хиљада представљају се као (не)дело агитатора жељних хаоса и сензација. У водећим немачким медијима осванула је фото-репортажа из Ростока, под насловом: "Како антиглобалисти запостављају своје идеале - када огладне". Приказани су демонстранти како купују хамбургере код "Мекдоналда", пију "кока-колу" и једу пржене кромпириће - преливене америчким "кечапом".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


