Поштар више не звони два пута
Пензионери којима поштар доноси пензију на кућну адресу требало би неизоставно око 25. септембра, када им стиже други део августовске пензије, да буду код својих кућа, ако мисле да приме новац. У супротном лако им се може догодити да други део новца за август приме тек с првим делом септембарске пензије. Значи да на паре морају да сачекају бар петнаестак дана дуже.
Разлог за то је промена у начину исплате пензија за пензионере Фонда ПИО запослених која важи од 16. септембра, а који је, како тврде у пензијском фонду, искључиво измењен из безбедносних разлога.
Јелица Тимотијевић, директор Сектора за односе с јавношћу у Фонду ПИО, каже да се ово ради искључиво ради заштите права пензионера и због доследног спровођења закона у пракси.
Годинама су пензионери који пензије примају на руке, а који у тренутку када поштар зазвони нису били код својих кућа, могли било када након тога да подигну пензију.
– Нереализовани чек могао се подићи у најближој пошти или филијали Фонда. То више неће моћи. С обзиром на то да више од половине од укупног броја пензионера Фонда запослених на руке прима пензије, у Фонду ПИО очекују да ће бити великих проблема због измена и да ће се најстарији бунити, али да се таква пракса убудуће мора поштовати – каже Тимотијевић.
Она наглашава да се у исплати пензија, дакле, ништа не мења, осим што се апелује на све који на руке добијају пензије да сачекају поштара.
– Пензионер који у тренутку када поштар зазвони није код куће, али се после пар сати врати, наћи ће његову поруку из које ће моћи да сазна за које време може да преузме своју пензију. Та порука је налик обавештењу које се добија за препоручено писмо или пошиљку. Уколико се у датом року, а у поруци ће то писати, пензионер не појави на шалтеру поште, зато што је више дана одсутан, неисплаћена пензија ће се вратити Поштанској штедионици ради анулације – истиче Тимотијевић.
Пропуштен део пензије биће исплаћен уз наредни чек. Дакле, добиће се два дела пензије.
Ова промена, додаје Тимотијевић, односи се само на пензионере из категорије запослених, што значи да се у начину исплате пензија за категорије самосталних делатности и пољопривредних пензионера ништа не мења, јер се за њих овај начин исплате примењује од раније.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


