Србија се вратила на европски пут
Специјално за "Политику" од дописника Танјуга
Брисел, 13. јуна – После паузе од 13 месеци, Србија и Европска комисија су јуче наставиле преговоре о споразуму о стабилизацији и придруживању (ССП), у присуству европског комесара за проширење Олија Рена и потпредседника Владе Србије Божидара Ђелића, који су оценили да је реч о "веома важном дану" за пут Србије ка ЕУ. Преговори су настављени званичном рундом, током које су први пут покренуте теме унутрашњих послова, правосуђа и безбедности.
"Веома сам срећан што се Србија вратила за преговарачки сто и на европски пут (...) ССП је кључан корак у односима ЕУ и Србије, а његова примена улазница за даље интеграције", изјавио је Рен, после отварања нове рунде преговора, и нагласио да је наставак преговора последица "конкретних акција нове владе Србије".
Рен је поновио да је услов за потписивање ССП "пуна сарадња с Хашким трибуналом која ће довести до хапшења и испоручења свих преосталих оптуженика".
Ђелић, који је и шеф српског преговарачког тима, оценио је да је циљ Србије да "у наредних неколико месеци оконча преговоре и парафира споразум", те да до краја 2008. постане кандидат за чланство у ЕУ.
Он је најавио да ће Влада Србије спровести економске реформе које ће дати "снажан ослонац" примени ССП, да ће крајем месеца усвојити буџет "с веома малим дефицитом", те да очекују годишњу инфлацију у Србији од шест одсто.
"Имамо добру шансу да закључимо споразум до краја ове године, и онда преостаје много посла да се уради да се оствари наш циљ – да добијемо статус кандидата", нагласио је он.
"Неће бити лако постићи тај циљ, али сам уверен да имамо политички, економски и људски капацитет да га постигнемо", додао је потпредседник српске владе.
Он је истакао да Србија жели да споји своје "најбоље и најумније људе зарад европског напора, да би у рекордном року остварила напредак с обзиром на то што пуно касни у процесу придруживања у односу на остале земље региона".
"Потребно је да их стигнемо и морамо да учинимо максимум да бисмо то постигли", нагласио је Ђелић.
Одговарајући на питање новинара, Рен и Ђелић су се дотакли и теме Косова и Метохије, за које су обојица утврдили на није повезана за процес европских интеграција Србије.
"Европски колосек – односно ССП – и косовски колосек – односно решавање статуса – јесу два одвојена процеса", изјавио је Рен.
Он је истакао да се процес ССП води у сарадњи са ЕУ, а да се процес решавања статуса Космета налази у Савету безбедности УН.
"Не би било фер очекивати од Србије уступке по питању Косова да би се нашла на европском путу", нагласио је Рен.
Европски комесар је, међутим, оценио да се од Србије очекује "конструктиван" приступ у, како је рекао, завршници косовског статусног процеса, те да очекује од Србије да поштује "одлуке на основу резолуције Савета безбедности УН".
"Важно је да Србија буде опредељена за добросуседство, за регионалну сарадњу и за поштовање међународних обавеза", истакао је он.
Ђелић је истакао да у Србији постоји "национални консензус о мирољубивој одбрани територијалног интегритета земље".
У косметском контексту, новинаре су интересовали и српско-руски односи, као и то да ли ће Београд фаворизовати руске компаније у процесу приватизације. Ђелић је одговорио да ће се приватизација одвијати кроз "међународне тендере, отворене за све и да неће бити фаворизовања". "Ми свакако веома ценимо руски став, и пружићемо пун приступ приватизацији на истој основи као и свим осталим инвеститорима", нагласио је он.
Рен је оценио да је такав Ђелићев став у складу са европском перспективом Србије, и да "сви желе добре односе с Русијом".
"Важно је, међутим, да се не угушите када загрлите пријатељског великог медведа", упозорио је Рен, алудирајући на све ближе односе Београда и Москве.
Александар Митић
-----------------------------------------------------------
Коштуница: Прилика да ЕУ покаже да има партнерски однос
Председник Владе Србије Војислав Коштуница оценио је да наставак преговора о споразуму о стабилизацији и придруживању представља добру прилику да ЕУ јасно покаже да има партнерски однос према Србији, што подразумева пуно поштовање њеног суверенитета и територијалне целовитости. "Зато очекујемо да ЕУ сагласно принципу равноправности свих европских држава подржи захтев Србије да се мора поштовати Повеља УН која гарантује неповредивост граница свих међународно признатих држава", наводи се у саопштењу премијера Коштунице. Србија од ЕУ, према његовим речима, очекује и пуно поштовање Резолуције 1244 која је обавезујућа за све владе држава чланица УН и која изричито потврђује да је Косово и Метохија интегрални део Републике Србије. "Већ више пута је Влада Србије саопштила да ће у процесу европских интеграција испуњавати све општеприхваћене европске стандарде, али истовремено снажно инсистирамо да ЕУ поштује наше међународно признате границе и да је Косово и Метохија неотуђив и саставни део територије Србије", наводи се у саопштењу премијера Коштунице.
ТанјугПодели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


