Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

На годишњи одмор с мањом платом?

На годишњи одмор с мањом платом?
Запослени у привреди не би требало да стрепе кад одлазе на годишњи одмор

– Ако су вам регрес, бонус, топли оброк, превоз и прековремени рад 35 одсто зараде, онда ће вам накнада за годишњи одмор и боловање пасти за 35 процената. Ако зарађујете просечну плату и одете на годишњи одмор или морате на боловање, накнада ће вам остати иста, написао је јуче на свом профилу на друштвеној мрежи Твитер Саша Радуловић, министар привреде.

Тиме је покушао да одговори на све чешће наводе у јавности да ће уколико се Закон о раду усвоји у садашњем облику, плате онима који оду на одмор или на боловање бити смањиване знатно више него до сада. Покушао, јер синдикати на све ово и даље одмахују главом и тврде – уколико се Предлог новог закона о раду усвоји, свако ко оде на годишњи одмор или боловање добијаће знатно мање новца у месечној коверти.

У Министарству привреде и даље тврде да су измене које се тичу надокнада за време боловања или годишњег одмора минималне. Такође тврде и да ће као и до сада бити исплаћивана пуна зарада за време годишњег одмора и 65 одсто основне плате увећане за минули рад у случају боловања. Разлика, ипак, постоји. У случају боловања, годишњег одмора или државног празника, основица више неће бити просек три последње плате, већ основна зарада увећана за минули рад.

Шта то конкретно значи и колико ће то променити (смањити) износ зараде за време одсуства са посла?

У гомили непотпуних информација и спинова са свих страна, који прате доношење новог закона о раду, није лако доћи до истине о томе шта тачно предлог новог прописа предвиђа када је о годишњим одморима реч.

До сада је основица за обрачун плате за време годишњег одмора била просек три последње зараде. Од сада ће то бити основна зарада плус минули рад. Да ли је то исто?

Донекле, али само за оне који примају плату без бонуса и регреса. Њима ће када оду на одмор плата бити иста као и до сада, наравно без топлог оброка и накнаде за превоз за време када не раде. Ту спада већина радника запослених у приватном сектору. Али, запосленима у јавном сектору, који често добијају бонусе и разноразне додатке на плату, зарада ће бити мања, јер додаци више неће улазити у просек плате када оду на одмор. Још конкретније, некоме ко је у децембру добио регрес, па у јануару отишао на одмор, основица зараде је до сада била већа, јер је регрес из децембра улазио у просек. С новим предлогом закона то више неће бити случај, јер ће накнада за време одмора бити основна зарада увећана за минули рад. Ово предвиђа нови пропис. Праведно или неправедно?

То већ зависи од избора саговорника. Запослени у јавном сектору се овоме свакако противе, јер није тајна да су многи у јавним, комуналним, локалним предузећима и институцијама добијали бонусе, варијабиле, стимулације... Њима и њиховим синдикалним лидерима предложена измена свакако не прија. Са друге стране, за запослене у приватним фирмама све ће углавном остати слично, када је о исплати накнаде за време одмора реч, јер они најчешће нису ни добијали регресе или варијабиле. Њихове газде су, свакако, овим новинама задовољне. Мада, поједини приватници не крију да су незадовољни тиме што ће на њихов терет и даље ићи трошкови боловања запослених до 30 дана...

Од када је јавности представљен Нацрт новог закона о раду полемике не престају. Најпре око тога што ће се убудуће минули рад брисати уколико радник промени послодавца и што ће се отпремнине за технолошки вишак плаћати само за године проведене код тренутног послодавца. Али, чини се да је синдикате највише заболело то што је министар Радуловић дирнуо у последње уточиште остварених радничких права – плаћени годишњи одмор.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.