Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Богојављење на пет престоничких вода

Богојављење на пет престоничких вода
(Фото Н. Неговановић)

Богојављенско пливање за часни крст биће у недељу организовано у Земуну, на Ади Циганлији, код Спортског центра „Милан–Гале Мушкатировић”, као и на дунавској обали у Гроцкој и покрај Сурчина, на Бечменском језеру. У црквама које се налазе у близини биће одржане литургије, а затим ће се свечане литије упутити ка обалама, где ће бити освештана вода и уприличен културно-уметнички програм.

Пливање на свих пет места почиње тачно у подне, а они који први стигну до крста биће награђени и понеће титулу носилаца овог симбола у 2014. години. 

За сутра увече, у Земуну је најављен дочек Богојављења на Малој летњој позорници на кеју, преко пута ресторана „Венеција”. Организатори из Удружења грађана „Земунска прича” наводе да ће бити приређен богат програм у којем ће учествовати песници и књижевници, састав „Земунски тамбураши” и бенд „Музички воз”. Посетиоци ће моћи да се загреју чајем и куваним вином.

Организатори подсећају да је Земун неговао и дуго гајио култ да се Богојављење чека под отвореним небом и да је намера да се овакав начин светковања опет постане обичај.

Традиција прославе Богојављења у престоници обновљена је 1997. у Земуну, а годину дана касније за часни крст се пливало и на Ади Циганлији. Од тада до данас, учесника је било све више, као и локација на којима се празновало. Осим припадника друштва „Свибор”, Свебор савеза Србије, Свебор савеза Београда, припадника Војске Србије, Жандармерије и других полицијских јединица, у брзини у води и издржљивости окушали су се и бројни грађани, међу којима је било и дама.

Пливању за часни крст присуствују старешине и свештеници Српске православне цркве, представници републичких и локалних власти, као и гости из иностранства, међу којима је највише посетилаца из Републике Српске и Русије.  

--------------------------------------------------------------------------------

Од Јордана до Саве

Богојављење се слави у част дана када је према веровању Исус 30. године нове ере крштен у реци Јордан. Одмах потом, отворило се небо и зачуо глас Бога да је Христ његов син. Међу Србима овај празник увек је био поштован, уз веровање да се после поноћиотварају небеса и да се тада испуњава свака жеља.  

У престоници је традиција празновања Богојављења поштована до 1941. године. После литургије у Саборној цркви, литија се спуштала до савског приобаља.

„Велики број Београђана, са њ. св. патријархом на челу, учествовао је јуче у богојављенској литији”, наслов је исцрпног извештаја објављеног у „Политици” 20. јануара 1941. До знамења је први допливао деветнаестогодишњи Боривоје Добричић из села Мартинци у Срему, а како закључује „Политикин” извештач, „јучерашње Богојављење прослављено је сложно и православски као ретко које године”.  

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.