Отказ закону о раду
Нацрт закона о раду иде на поправни, а на седници Социјално-економског савета (СЕС) јуче је одлучено да се формира радна група за доношење новог документа. То практично значи да на дораду иде садашњи нацрт, што свакако није изненађење у ситуацији када се одлучује о расписивању нових парламентарних избора, имајући у виду да је предлог иза кога је свом снагом стао министар Саша Радуловић, наишао на велико противљење радника и синдиката.
Први потпредседник владе Александар Вучић рекао је јуче да Закон о раду није повучен из процедуре, јер није био ни у владиној, ни у скупштинској процедури. „Спремни смо да разговарамо о свему, да нађемо заједнички именитељ, бар кад је реч о неким питањима, с радницима, послодавцима и синдикатима. Мислим да је то на радост свих грађана ове земље, да покушамо да то урадимо у наредних месец, два или три, да донесемо добар закон који ће омогућити лакше пословање послодавцима и нормалан положај радника који ће бити стимулишући а не демотивишући”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре.
Премијер Ивица Дачић и вицепремијер Вучић јуче су се договорили са члановима Колегијума СЕС-а, Љубисавом Орбовићем, Браниславом Чанком и Небојшом Атанацковићем, да се сва спорна питања везана за законе о раду, приватизацији и стечају решавају путем социјалног дијалога између владе, синдиката и послодаваца, након чега ће предлог ући у процедуру у влади и скупштини.
Ово за „Политику” потврђује и Љубисав Орбовић, председник Савеза самосталних синдиката Србије (СССС).
– Договорено је да се на седници СЕС, која ће бити одржана почетком фебруара, формира радна група која ће израдити нови предлог Закона о раду. У радној групи биће представници владе и социјалних партнера. Такође, биће повучени из скупштинске процедуре и предлози закона о приватизацији и стечају, и о њима ће се такође расправљати на седници СЕС-а у наредном периоду – указује Орбовић.
Тиме је, заправо, повучен цео пакет економских закона, о којима се у јавности последњих месеци води оштра полемика, истиче лидер Самосталног синдиката.
– Не желим да посматрам то као нечију личну победу или пораз, већ као победу европских вредности и социјалног дијалога. И да једноставно буде порука свима онима који сматрају да својом самовољом могу да прескоче демократске процедуре – поручује Љубисав Орбовић.
Са друге стране, Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије (УПС), каже да радно законодавство мора бити засновано на принципима који важе свуда у Европској унији.
– УПС жали за пропуштеним временом и сваки месец, сваки дан, у коме нисмо ушли у озбиљну реформу привредног система и привредног амбијента, представља велики губитак. Замерам синдикату што раније није кренуо у реализацију својих примедби и што их није раније јавно истакао – наводи Атанацковић.
Зоран Ивошевић, редовни професор Правног факултета Универзитета Унион на предмету радно право, објашњава за наш лист да је реч о спору, где се укрштају интереси радника, синдиката, послодаваца и њихових удружења. По важећем закону, сви синдикати, а не само репрезентативни, имају одређене привилегије.
– Повученим Нацртом закона редуцирају се ове привилегије, а репрезентативни синдикати нису били задовољни Нацртом због снижавања зарада, накнада зарада и других личних примања. И то је био разлог што су напустили претходну радну групу за израду нацрта – подсећа Ивошевић.
Пре само неколико дана, министар привреде Саша Радуловић, најавио је да ће поднети оставку, уколико не буде усвојен нови закон о раду и пратећи закони о приватизацији и стечају. „Ту сам зато што мислим да закони могу проћи, у противном више нећу бити министар и поднећу оставку”, изјавио је Радуловић прошле недеље.
Радуловић се јуче није огласио, а његово министарство је саопштило да они раде на томе да се реформе откоче.
– Нисмо се прихватили овог тешког посла да бисмо тако лако одустали. Грађани подржавају започете реформе и то нам даје снагу да истрајемо и победимо. Интересне групе не могу да кроје капу свим грађанима Србије. И политичари морају да науче да не могу да се раде само популарне ствари и прича о реформама, мора некад нешто и стварно да се уради. Доста је било – рекли су за наш лист у Министарству привреде.
Б. Билбија
----------------------------------------------
Прокопијевић: Влада Србије одустала од реформи
Економиста Мирослав Прокопијевић изјавио је да је повлачење Нацрта закона о раду доказ да се владајућа коалиција плаши губитка подршке гласача и да због тога одустаје од реформи.
Прокопијевић је рекао да је повучен Нацрт закона о раду који је био „бениган”, јер је предвиђао лакше отпуштање и отпремнине, али не и укидање преговарања о колективном уговору и престанак праксе да трошкови синдиката падају на терет послодаваца. „Ако су ’бенигни’ предлози који су ишли у протржнишном правцу повучени онда је то доказ да је Влада Србије одустала од реформи”, оценио је он.
Прокопијевић сматра да актуелна влада неће спроводити реформе ни по цену банкрота државе.
Бета
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


