Среда, 15.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Слаб рејтинг новинара у друштву

Већина грађана (63 одсто анкетираних), али још више новинара (81 одсто) уверена је да је новинарство у нашем друштву у знатној мери политизовано. Представници струке и јавности мисле да код нас постоји неки вид контроле информисања, а обе категорије на прво место контролисаних стављају управо информације о финансијским малверзацијама политичара. У поређењу са низом других занимања, грађани професију новинара по значају за друштво стављају на дно листе и сматрају да је тек за нијансу важнија од посла трговаца и политичара.

Ово су неки од података најновијег истраживања "Новинари и новинарство у очима грађана и новинара Србије" које је реализовало Независно удружење новинара Србије. По оцени Надежде Гаће, председнице НУНС-а, добијени подаци о томе шта новинари мисле о својој професији забрињавају,јер ни половина припадника ове струке не верује да је новинарство информативно, само 16 одсто сматра да је слободно, а тек 12 одсто каже да је новинарство и објективо. 

Срђан Богосављевић, директор "Стратешког маркетинга", који је спровео ово истраживање претходних месеци, нагласио је да се и у погледу стручности ова професија нашла при самом дну листе, односно да су припадници других занимања оцењени као неупоредиво стручнији (сем политичара). Али кад је реч о економском статусу, новинари сматрају да су у веома лошем положају. Тачније, само шест одсто анкетираних новинара материјално стање своје струке оцењује као прилично добро. Иако се економски лоше котира, јавност не доживљава новинарство као корумпирану професију, показало је исто истраживање. И професионалци и јавност се слажу да је реч о стресном, напорном и ризичном послу. Већина грађана новинаре оцењује као образоване (63 одсто), интелигентне (59 одсто), занимљиве (58 одсто), али и блиске власти (56). Међутим, само четири одсто анкетираних признало је да када би могли да бирају определили би се за ову професију. Нису задовољни ни сами новинари, више од половине анкетираних новинара (53 одсто) променило би професију ако би се указала могућност, најчешће због лошег материјалног стања.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.