Грађани северне Косовске Митровице данас бирају градоначелника
Косовска Митровица – На ванредним изборима за градоначелника северне Косовске Митровице, 28.429 гласача бираће данас између четири кандидата, од којих су два представника српских политичких партија, а два из редова албанске националне заједнице. У периоду од 7 до 19 сати, како је за „Политику” казао Ненад Рикало, члан Централне изборне комисије у Приштини, грађани ће моћи да се изјасне на 33 бирачка места, у шест бирачких центара (у Техничкој и Медицинској школи, у Основној школи „Свети Сава”, у Бошњачкој махали и у два бирачка центра у мешовитом селу Суви До, које се налази надомак града), а бираће између Горана Ракића из Грађанске иницијативе „Српска”, коју подржава званични Београд, Грађанске иницијативе, „Слобода, демократија, правда” Оливера Ивановића, који се налази у притвору у Приштини, Мусе Мифтарија из Демократског савеза Косова и Фљорента Аземија из Демократске партије Косова.
У претходних пет дана, колико је трајала предизборна кампања, српски представници су били упућени на део града, насељен углавном Србима и осталим мањинским заједницама, док су двојица представника албанских партија били усредсређени на албанску популацију.
Из штаба „Српске” и из редова СДП-а, чуло се да очекују победу већ у првом кругу, мада има и прича да би због „незаинтересованости” српских гласача у другом кругу могли да се нађу представник „Српске” и кандидат албанске заједнице.
Кампања није била жестока као у новембру (3, 17. новембра и 1. децембра), овога пута у северној Косовској Митровици није било много страначких лидера и званичника Београда, осим што је град на Ибру у више наврата посетио Александар Вулин, министар без портфеља у Влади Србије, задужен за Космет, коме је Европска унија данас забранила долазак у северну Косовску Митровицу.
Данашње изборе обезбеђиваће јаке полицијске снаге Косова, којима ће помоћ пружити као и претходних пута припадници Кфора и Еулекса, а Жељко Бојић, регионални шеф оперативе полиције, за „Политику” је казао да ће данас бити ангажовано 250 припадника ове формације. По речима Бојића, већ од петка Косовска полиција је преузела даноноћно обезбеђење објеката у којима ће се обављати гласање.

Оливер Ивановић, ГИ "Слобода, демократија, правда"
„Израђен је оперативни план којим је предвиђено да 250 полицијских службеника буду на бирачким местима, укључујући и мобилне патроле, као и пешачке, а на располагању ће бити и једна интервентна јединица, која ће у случају потребе одмах реаговати”, казао је Бојић, уз нагласак да ће у близини сваког бирачког центра бити по 30 полицијских службеника, а све у циљу како би пружили „пуну безбедност и заштиту грађанима”.
Данас ће и 100 припадника мисије Оебса бити на терену, а Никола Гаон, портпарол Оебса у Косовској Митровици, за „Политику” није могао да прецизира да ли ће се пребројавање гласова обавити на самим бирачким местима, као што Закон о општим изборима налаже. „Имали смо позитивно искуство у децембру, када се пребројавање гласова обављало у самој Косовској Митровици, одмах по затварању бирачки места”, рекао је Гаон.
Иначе, Ненад Рикало, за „Политику” тврди да нема разлога да се пребројавање гласова не обави у Косовској Митровици (с обзиром на то да су се гласови у новембру бројали у Центру за бројање Косовом Пољу).
Избори за градоначелника северне Косовске Митровице понављају се јер је Крстимир Пантић из Грађанске иницијативе српска, који је добио највише гласова 1. децембра, одбио да потпише свечану изјаву на документу на коме су били симболи Косовске државе.
Рецимо и то да ће данашњи избори бити одржани под сенком недавног хапшења Оливера Ивановића, који се сумњичи да је наводно починио „ратни злочин 1999. године и тешко убиство 2000.” а који је на основу одлуке Основног суда у Косовској Митровици у притвору до 27. фебруара. У штабу СДП-а за „Политику” нису могли да потврде да ли ће Ивановићу бити дозвољено да гласа у Косовској Митровици (у Основној школи „Свети Сава”), имајући у виду чињеницу да је у новембру албанском кандидату из Србице омогућено да се појави на бирачком месту, али ни да потврде да ли ће му бирачко право бити омогућено у притворској јединици у Приштини.
Вулин: Ивановић 20 дана није напустио ћелију
Министар задужен за Косово и Метохију у оставци Александар Вулин упозорио је да је здравствено стање Оливера Ивановића веома лоше и да му здравље стално погоршава, пренела је Бета. „Он више од 20 дана није напустио своју ћелију, није удахнуо ваздух из страха за сопствену безбедност. Ми смо дали гаранције да се он и сви остали бране са слободе и још нам није одговорено на то”, казао је Вулин.
Срби на задушнице без полицијске пратње
Око 700 Срба из северне Косовске Митровице јуче је на задушнице посетило православно гробље које се налази у јужном делу града. Срби су до гробља у јужној Митровици, на коме је око 90 одсто надгробних споменика порушено, стигли аутобусима. Косовска полиција овог пута није хтела да обезбеди пратњу за организован обилазак православног гробља у јужном делу града, пренео је Танјуг.
Такође, како је пренела Бета, око 120 расељених Срба одлучило је јуче да одустане од обиласка православног гробља у Ђаковици и манастира Успење Пресвете Богородице, јер Косовска полиција, Кфор и Еулекс нису могли да им гарантују безбедност.
Дачић позвао Србе на биралишта
Председник Владе Србије у оставци Ивица Дачић позвао је јуче Србе да изађу на поновљене изборе за градоначелника Косовске Митровице како би се после тога кренуло у остваривање стратешког циља – стварање заједнице српских општина, пренела је Бета. „Од велике је важности да поновљени избори за градоначелника северне Митровице буду одржани у миру, да знатан број Срба изађе на изборе и да не бисмо имали проблем који је висио над главом на прошлим изборима а то значи да не би дошло до то тога да Албанац буде градоначелник северне Митровице”, рекао је Дачић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


