Поезија Милениних боја
Своје „приче” на платну „компоновала” је необичном комбинацијом боја. На сликама рађеним различитим техникама дочаравала је људе који је окружују, природу, мноштво симбола, али и себе и своја осећања... Волела је своју земљу, али у њој јој се није испунила жеља да буде наставник цртања. Напушта Србију, а у Европи и остатку света упловљава у уметничке кругове којима је припадала од најранијих година.
Изложба „Поезија Милениних боја” на којој су представљене слике Милене Павловић Барили, настале у различитим периодима њеног стваралаштва, отворена је у галерији „Дунав осигурања”. Слике, које су власништво фондације „Миленин дом” галерије Милене Павловић Барили из Пожаревца, представљају пресек њеног стваралачког опуса.
– Милена Павловић Барили један је од најистакнутијих представника наше уметничке авангарде четврте деценије 20. века. Њеној животној судбини и стваралаштву умногоме су допринели животи њених родитеља. Мајка Даница је пореклом уз угледне породице потомака Карађорђевића, а отац Бруно Барили, песник и композитор из пармске породице уметника, и то је спој патријархалне Србије и савременог света. Дружила се са најеминентнијим интелектуалцима свога доба, а 1939. одлучује да види велику ретроспективну изложбу надреалиста у Њујорку, али повратну карту никада није искористила јер је прерано умрла, у 39. години – подсетила је Виолета Томић, кустос изложбе, додајући да се стваралаштво Барилијеве може поделити у неколико фаза.
– У првој су школски радови, људи и природа који су је окруживали. Она је тада радила пуно портрета, али и доста аутопортрета. Други период је везан за Париз, када слика доста симбола. Они се први пут тада појављују у њеном сликарству. Када је отишла у Америку бори се за егзистенцију, па ради илустрације, али ради их за „Вог” и друге познате часописе – казала је Томићева на изложби коју је отворила Надежда Глигоријевић, председница „Дунав арса”, удружења уметника поводом чије двадесетпетогодишњице је приређена изложба.
– О високом месту Милене Павловић Барили у европској и светској историји уметности сведоче и бројне изложбе њених слика у Паризу, Прагу, Љубљани, Парми, Риму, Трсту и другим градовима – истакла је Глигоријевићева.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


