По судији две хиљаде предмета
Зрењанин – Четири млада Зрењанинца су током једне године направила толико саобраћајних прекршаја да су морали да плате казне од по 300.000 динара. Реч је о незапосленим двадесетогодишњацима па су казне, у ствари, платили родитељи.
– Малолетници у средњем Банату све учесталије праве прекршаје у саобраћају, углавном тако што возе аутомобиле без возачке дозволе или мотоцикле без кациге на глави – каже вршилац функције председника Прекршајног суда у Зрењанину Јелена Гатарић. Представљајући извештај о раду за прошлу годину, она је истакла да малолетна лица чине и прекршаје из области јавног реда и мира, али да је број таквих предмета константан, док је број њихових саобраћајних прекршаја повећан у односу на претпрошлу годину. За њима, међутим, не заостају ни млади који су тек зашли у пунолетство.
По званичним подацима, прошле године је у овдашњем Прекршајном суду, који поред града Зрењанина покрива и општине Житиште, Сечањ и Нови Бечеј било 23.905 предмета, од чега је 14.589 пренето из претходних година. Међу новим предметима највише је из области саобраћајних прекршаја, чак 5.122, а следе предмети из области јавног реда и мира, затим рада, радних односа и заштите на раду и других.
Од укупног броја решених предмета, а њих је 11.963, донето је 7.345 осуђујућих пресуда. Највише је изречено новчаних казни, али и петнаест казни затвора.– У зрењанинском Прекршајном суду има четрнаесторо судија, а у просеку је сваки задужен за 1.992 предмета који су у великом проценту доста сложени – истиче Јелена Гатарић и напомиње да су код осуђујућих пресуда најчешће изрицане новчане казне и то 6.485, или 88 одсто, а да је казни затвора било свега 15. Међутим, многи новчану казну замењују за затвор, па је прошле године 365 прекршилаца своју казну одслужило у затвору.
Прекршајни суд има проблема и са довођењем окривљених, често због немогућности да надлежни сазнају стварно место њиховог боравка. То неретко доводи до прекидања поступака. Прошле године су издате 3.063 наредбе за присилно довођење окривљених ради саслушања, од чега је извршено мање од половине. Полицијска управа се жали да има потешкоћа у свом раду због малог броја службеника и великог броја поступања по замолницама разних судова. Јелена Гатарић каже да то не споре, али и даље инсистирају на ажурнијем поступању по захтевима Прекршајног суда.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


