Уефа мири екс браћу
Иако је на утакмицама Хајдук (Хрватска) – Будућност (Црна Гора) и Зрињски (Босна и Херцеговина) – Партизан (Србија) било нереда, туче, разних испада, бакљаде, хапшења, политичких парола и свега што прати фудбал, ако у скоријој будућности дуели клубова из бивше СФРЈ буду "нормални" као и сви други, треба захвалити и – Уефи!
Европска фудбалска унија, уосталом као и Фифа, не жели никакву политику у најпопуларнијем спорту, у намери да клубовима смањи путне и друге трошкове у такмичењима под њеним окриљем, већ неколико година примењује и географски жреб. Тако се у првим рундама (квалификацијама) састају екипе из суседних земаља, а догодило се да су се у овој сезони већ међусобно надметали тимови из бивших република СФРЈ.
Негде мање, негде више, било је разних тензија и великих нереда па и туче као рецимо на првим утакмицама у Мостару (Зрињски – Партизан) и Подгорици (Будућност – Хајдук 1:1). Због свега што се догађало под Бијелим брегом, упркос томе што је до врха напунио мрежу Зрињског (11 голова), још се не зна да ли ће Партизан играти у наредној рунди квалификација Купа Уефа!
"Црно-бели" су првостепеном одлуком избачени из Европе, затим је дошло до сензационалног обрта па је дозвољено Партизану да одигра реванш са Зрињским у Београду (5:0). Коначна одлука о казни београдског клуба биће донета пре 16. августа када се играју наредни мечеви. Реванш са Зрињским у Хумској протекао је у најлепшој атмосфери можда и зато што у Београд нису допутовали навијачи из Мостара.
Први окршај Будућности и Хајдука (1:1) у Подгорици остао је упамћен по томе што су навијаче Хајдука, каменицама код Јаза близу Будве дочекали домаћи "тифози", па је црногорска полиција била приморана да хапси изгреднике. Иза решетака највише се нашло држављана Србије, момака који су били на летовању.
Реванш на Пољуду окупио је пуне трибине (35.000 гледалаца), а у једном тренутку су чланови "торциде" на терен бацали све и свашта (бакље, петарде, димне бомбе...) ТВ репортер ХРТ морао је да констатује "да све личи на бојно поље".
На терену у границама фер-плеја, али је један оштрији старт фудбалера Будућности "изазвао" сплитску публику да гласно скандира "Уби, уби Србина".
У Словенији, на мечу Домжале – Динамо, клубова суседних република, које имају многе међуграничне и остале спорове, домаћин је тако организовао меч "да ни мува из Хрватске не би без одобрења могла да долети". Навијачи Динама, познати "БББ" (у Европи често знају да дивљају) у Дежели су били мирни као – бубице. Истакли су се једино певањем, јер су у прва три реда седели жандарми, полицајци и ватрогасци уз велики број редара. Да би домаћину како-тако на себе скренули пажњу током меча су певали "Тражим је на карти, нема је – Словеније".
Уколико Уефа не остане код првобитне казне Партизану наставиће се међусобни окршаји, "бивше браће". Мегдан ће поделити Работнички (Македонија) – Партизан (Србија), а фудбалери ова два клуба су већ остали у непријатној успомени играчима Зрињског (Босна и Херцеговина 6:1, 5:0) и Горице (Словенија 1:2, 1:2).
Може се догодити, наравно ако оба тима прођу, да у трећој, одлучујућој рунди за улазак у Лигу шампиона, између себе играју Зета (Црна Гора) и Црвена звезда (Србија).
Тада би, сигурно, најзадовољнији био чувени Машан од кога су својевремено у Црној Гори тражили да гласа за једну партију а да ће му они "платити рачуне за струју и омогућити да Зета игра у Купу шампиона".
Р. Гвозденовић
-----------------------------------------------------------
Опроштај Словенаца
Мало је вероватно да шампион Словеније Домжале, после пораза (2:3) на домаћем терену од Динама из Загреба (Хрватска), направи изненађење у Максимиру. Ако и Домжале буде елиминисан Словенци ће остати без иједног представника у Европи.
Ево резултата међусобних сусрета тимова у овој сезони.
Квалификације за Лигу шампиона: Домжале (Словенија( – Динамо Загреб (Хрватска) 2:3.
Квалификације Купа Уефа: Будућност (Црна Гора) – Хајдук (Хрватска) 1:1, 0:1, Горица (Словенија) – Работнички (Македонија) 1:2, 1:2, Копер (Словенија) – Широки Бријег (Босна и Херцеговина) 1:3, 2:3, Зрињски (Босна и Херцеговина) – Партизан (Србија) 1:6, 0:5.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


