Кијев обећава децентрализацију земље
КИЈЕВ – Украјинске власти обећале су да ће бити спроведене уставне реформе које ће омогућити децентрализацију земље и да ће руски језик у Украјини имати „специјални статус”.
„Украјинска влада спремна је да спроведе велике уставне реформе које ће регионима омогућити више слободе... Ми руском језику дајемо специјалан статус и гарантујемо заштиту тог језика”, навео је премијер Украјине Арсениј Јацењук у заједничком обраћају с вршиоцем дужности председника Олександром Турчиновим.
Јацењук је додао да је украјинска влада спремна да промени буџетски и порески закон како би средства била доступна свим украјинским регионима.
„Наша влада је влада Доњецка, Лавова, Тернопоља, Луганска и Симферопоља. Ми можемо да сачувамо украјинску државу”, рекао је Јацењук.
Шефови дипломатија Русије, САД, ЕУ и Украјине у четвртак су у Женеви после преговора који су трајали око седам сати, постигли споразум о корацима ка смиривању кризе у Украјини.
Споразум између осталог предвиђа да се Кијев ангажује на изменама Устава, а да пренос више овлашћења централне власти на регионалне управе мора бити транспарентан и одговоран и да мора обухватити широки национални дијалог.
----------------------------------------------
Тимошенко апеловала на Конгрес САД да војно помогне Украјини
КИЈЕВ – Бивша украјинска премијерка Јулија Тимошенко, која је и кандидат на председничким изборима планираним за 25. мај, апеловала је на амерички Конгрес да пружи војну помоћ Украјини, објавила је прес служба њене странке Баткившчина.
Тимошенкова апелује да амерички Конгрес „предузме све могуће кораке за подршку Украјини и одбрану њеног суверенитета и територијалног интегритета”, преноси Итар-Тас с.
Бивша украјинска премијерка наводи како је њеној земљи потребна опсежна помоћ, укључујући одбрамбене технологије, системе противавионске одбране, као и обуку за војне специјалисте и особље.
Тимошенкова је упркос оваквог апела поздравила резултате јучерашњих четвоространих преговора између представника Украјине, Русије, САД и ЕУ у Женеви као „први корак у правом смеру”.
Тимошенкова се данас изјаснила у прилог реформе локалних власти и њихове веће самосталности и омогућавања бољег статуса руског језика, за шта су нужне промене устава.
Бивша премијерка је подржала и идеју финансијске независности украјинских региона.
Током свог данашњег боравка у Доњецку, Тимошенкова се сусрела са члановима батаљона добровољаца који је оформљен захваљујући залагању локалних лидера Баткившчине. Том приликом она се заложила за веће разумевање између истока и запада Украјине.
----------------------------------------------
Песков: Руске трупе близу украјинске границе
МОСКВА – Руске трупе налазе се у близини украјинске границе због ситуације у тој земљи, изјавио је портпарол председника Русије Дмитриј Песков. „Имамо трупе у неколико региона, а оне се налазе и у близини украјинске границе. Неке су већ распоређене тамо, а неке су сада послате као појачање због ситуације у Украјини”, рекао је Песков.
Шефови дипломатија Русије, САД, ЕУ и Украјине у четвртак су у Женеви постигли споразум о корацима ка ублажавању кризе у Украјини.
У заједничком саопштењу четири преговарачке стране упућен је захтев свим странама у конфликту да обуставе насиље, застрашивање и провокације.
У саопштењу је такође позвано на разоружавање свих нелегално наоружаних група, на враћање незаконито заузетих објеката под контролу украјинских власти, као и на ослобађање улица и других јавних места у украјинским градовима.
Споразум између осталог предвиђа да се Кијев ангажује на изменама Устава, а да пренос више овлашћења централне власти на регионалне управе мора бити транспарентан и одговоран и да мора обухватити широки национални дијалог.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


