Уличне борбе у Славјанску
У Украјини је букнуо прави грађански рат. Битка за Славјанск улази у одлучујућу фазу, падобранске јединице украјинске војске и Десни сектор успеле су да делимично уђу у центар града правцем од железничке станице, припадници Десног сектора преобучени су у цивилне униформе и тамо се крећу. Размена пешадијске ватре врло је интензивна, највеће су борбе ипак у југоисточним деловима града и код приградског села Андрејевка, где је Кијев увео у борбе своју 95. аеромобилну бригаду. По извештајима очевидаца има на десетине погинулих и рањених цивила.
Кијев је признао да је у борбама код села Андрејевка изгубио двојицу својих војника.На једном брегу изнад Славјанска украјинска је армија поставила самоходне топове од 122 мм, „гвоздике“ и од 152 мм, те вишецевне ракетне бацаче „град“. Све цркве у Славјанску непрекидно звоне позивајући народ на одбрану града. Истовремено је украјинска војска кренула и на град Краматорск, али још није познат интезитет борби око тог града.
Иначе, у Луганску је проглашена тотална мобилизација становништва, у том су граду федералисти такође отказали послушност властима у Кијеву. У том граду становници режу и обарају дебла дрвећа правећи уличне барикаде.
На Криму се јављају добровољци који су спремни да прискоче у помоћ проруским снагама, федералистима у Доњецкој и Луганској области.
Ако Кијев хитно не обустави нападе на те две области ризикује да Москва интервенише, у првом удару борбеним хеликоптерима Ка-52, ради неутралисања украјинских копнених снага у том подручју, док би ловачки авиони Миг-31 обезбедили ваздушну супериорност.Уколико то не би довело до смиривања сукоба, није искључена и војна операција Русије са радикалним циљем.
Катастрофа са спаљивањем људи у Одеси додатно је заоштрила ситуацију у Украјини, изјаве америчког попредседника Бајдена о „непромењивости граница у Европи“ и госпође Кетрин Ештон о „монополу силе државеУкрајине ради очувања територијалног интегритета“ напросто су смешне када се сетимо СР Југославије 1999. године и Србије 2008. године. Како то да тај монопол силе није важио и код нас, и како то да су све границе у Европи непромењиве осим српских граница? Е па господо, тражили сте, гледајте...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


