Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Чемерница загорчала живот

Чемерница загорчала живот
Пут Чачак – Мрчајевци, спасавање чамцем (Фото Гвозден Оташевић)

Чачак – Радина Чворовић скочила је с каросерије војног ФАП-а на раскрсницу у Коњевићима и охрабрила се кад је осетила тло под ногама.

– Четворо нас је у кући и не знам шта би било са нама да нас Војска није спасила – вели жена, затечена великом муком као и стотине њених сусељана.

Ово смо забележили јуче у 10 сати, под кишним небом пет километара источно од Чачка. Коњевићи су, за невољу, само једно од села на путу Чемернице. Побеснела бујичарка која извире између Маљена и Сувобора и тече само 40 километара, најпре је прекјуче по подне пробила насип у Прељини а затим почела да улази у домаћинства и куће житеља Балуге и Коњевића. Зато је јуче пре подне кружна раскрсница у Коњевићима, где се друм рачва на четири стране, ка Ужицу, Чачку, Мрчајевцима и Београду, постала острво спаса. Ту је, мало пре војног камиона, приспео и један трактор из Балуге, возећи у корпи једног старца и четворо прасади. Не могавши да сакрије сузе, старац је прозборио да му је вода однела сву стоку.


Александар Вучић на насипу код Коцељеве где је вода однела пут (Фото Танјуг)

Недалеко од раскрснице у Коњевићима, сам у домаћинству живи Влајко Смиљанић, којег смо ту затекли огрнутог зеленом кабаницом, док помаже суседима да сиђу с камиона спасиоца, пуног жена и нејачи. Шта је с његовом кућом?

– Ушла је вода. Спавао сам кад је јутрос у пет комшиница чукала кишобраном на прозор. Иначе, ко зна шта би било да ме није пробудила, нисам могао ни да сањам овакав потоп – прича нам Смиљанић.

У овом крају, источно од Чачка, људи су између среде увече и четвртка ујутро спасавани тракторима, војним камионима, чамцима и хеликоптерима који су слетали у Прељину. Али, тугују због с муком стеченог иметка, који је отпловио низ неодбрањиву пролећну воду. Бујица је однела прасад и овце, и прошла кроз хале десетине предузећа у Прељини, Балуги и Коњевићима.

Мештани које је вода отерала из кућа збринути су, привремено, у прихватном центру отвореном у ОШ „Свети Сава”, у чачанском насељу Атеница. Ту је у подне било 59 житеља поплављеног подручја за које је обезбеђена храна, а очекивало се да у току дана у привремено прихватилиште буде довезено још стотину душа.

Читав чачански крај јуче је стрепио и од Западне Мораве, у коју се Чемерница улива одмах низводно од града. Јер, проток Мораве кроз Овчар Бању и Међувршје јуче у 14 сати достигао је 1.100 кубика у секунди, што је највећа количина воде у последњих 49 година.

– У среду, пола сата пре поноћи, проток на брани хидроелектране „Овчар Бања” био је 350, јутрос 600, а сада, ево, 1.100 кубика, и сва је прилика да ће вода и даље расти. Све уставе на бранама су подигнуте и вода тече слободно, а хидроелектрана не ради јер се вода враћа излазним каналом – рекао нам је јуче по подне Славко Мајсторовић, директор чачанске „Електромораве” која газдује електранама у Овчарско-кабларској клисури.


Војска Србије спасава поплављене у Коњевићима код Чачка (Фото Г. Оташевић)

Вода је потпуно онемогућила саобраћај на многим путним правцима у овом крају. На више места поплављен је друм између Чачка и Горњег Милановца, па се туда није могло колима, а јуче око поднева Градски штаб за ванредне ситуације у Чачку позвао је мештане Парменца да напусте село, јер се вода из Западне Мораве приближила регионалном путу Чачак–Пожега који пролази кроз њихово место.

На раст водостаја највише је утицао доток са Скрапежа, док Рзав који долази из ариљског краја током овог невремена није имао екстреман проток. Морава је у Чачку ушла на фудбалски стадион „Борца” и у градске базене, и у подне стигла до прага кошаркашке дворане у граду, где су чачански спортисти своју кућу бранили џаковима с песком. Вода је једноставно притицала са свих страна па су, рецимо, Цигларска и околне улице у насељу Љубић биле поплављене потоцима који су долазили из шахти.

Искључено је више трафо-станица на подручју Чачка, неке због хаварија, друге по захтеву потрошача. Штаб за ванредне ситуације прогласио је ванредно стање у граду, наставе у школама неће бити до понедељка а у петак неће радити ни вртићи.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.