Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бујица непроверених вести

Бујица непроверених вести
Седница обреновачког штаба за ванредне ситуације прошлог четвртка Фото Танјуг

Најновија дезинформација која кола београдском чаршијом гласи да је, тобож, у води за пиће присутна висока количина пестицида, а да власт, ето, „ћути да не би изазвала панику”. То прича комшија на Звездари док шета пса, а друга комшиница је још убеђенија у своју верзију стварности:

– Него, да ли сте чули да војска у Обреновцу убија домаће животиње? Нарочито псе?

Трећи човек је уверен да су власти изазвале вештачке експлозије како би жртвовале Обреновац, а сачувале ТЕНТ. Има ту и будалаштина које спадају у домен политичких трилера завере. Једна од раширенијих јесте да су власти потапале једне градове да би спасавале друге. Београд, пре свих.

У времену велике несреће, као што су страшне поплаве које су погодиле Србију и регион, свака информација може да спаси много живота. Али ако су погрешне, могу учинити велике штете. У трци за што веродостојнијим вестима са терена, неке непроверене вести могу изазвати панику и бес, могу унети неспокојство и изазвати велике и непотребне невоље.

Прича о исправности воде за пиће једна је од таквих. Тако је „Блиц” на свом порталу први објавио да вода у Београду није за пиће и да због тога следе цревне болести. Потом се та вест као епидемија проширила друштвеним мрежама и „хало” ефектом. Београђани су се узнемирили, па је покрај прошле седмице настао прави стампедо за флашираном негазираном водом у хипермаркетима и дућанима.

У малом дућану на Дорћолу, настала је таква паника због наводно затроване воде, да је очајна власница радње у једном тренутку пожелела да је затвори, па макар гомила узнемирених грађана ушла на силу у продавницу и све поразбијала.

Вест је, срећом, била дезинформација и „Блиц” је у штампаном издању није ни пренео. Вода није била затрована, али је информација свеједно затровала јавни простор.

Други таблоиди су, за дивно чудо, током катастрофалних поплава показали озбиљност која приличи озбиљној штампи. Исто „просветљење” доживео је и ТВ Пинк који је надмашио неке телевизије које су се дичиле информативним програмом.

Аналитички портал „Нова српска политичка мисао” је међутим прошле суботе објавио да је у Обреновцу настрадало стотину људи. Лицитирање бројем жртава било је омиљена тема и на друштвеним мрежама.

Питали смо главног и одговорног уредника НСПМ-а Ђорђа Вукадиновића да ли сматра да се вест о стотину мртвих сме позивати на анонимне изворе.

Он одговара да се НСПМ ослањао на више извора са самог терена, као и на људе блиске актуелној власти.

– Ми нисмо говорили о хиљаду мртвих, нити о лешевима који пливају по улици. Наравно да су дезинформације лоша ствар и увек се надамо да их избегнемо. Али, да је власт била транспарентнија и искренија према грађанима, а у први мах овога пута то није била, онда би и тих гласина било мање. А и сам премијер Вучић је говорио о „трагедији библијских размера”. Радоваћемо се као и он, ако та размера буде мања. У сваком случају, наши извори су много заснованији и поузданији од извора којима су се служили медији који су објављивали недељама пред изборе „да тајкуни издвајају стотине милиона евра да сруше СНС и Вучића” – каже Вукадиновић.

Он ипак и сад каже да број настрадалих можда и неће на крају бити много мањи од спекулације његовог портала, „поготово када се утврди стање по усамљеним кућама и дивљим ромским насељима”.

Обавештавање путем друштвених мрежа, поред предности брзине, показало је неколико недостатака. Од када је поплавни талас захватио и подручје око Пожаревца, интернет је преплавио велики број нетачних и полуистинитих информација.

Почеле су гласине да тамо вода није за пиће, потом приче да ће за сат, два нестати струја. На позиве да се крене у одбрану насипа аутомобили волонтера направили су застој. Касније је на свим локалним, али и националним медијима упућен апел да се више не креће ка Костолцу и да је број волонтера довољан.

Можда би произвођачи вести ипак требало да се угледају на Новака Ђоковића који се показао као талентован не само за тенис, већ и као спин-доктор. Ноле је током наступа на Мастерсу у Риму у више наврата апеловао на прикупљање помоћи због поплава, али је провалу одушевљења у региону изазвао када је пружио подршку једнако Србији и Босни. То је изазвало праву еуфорију код наших комшија, па је Сафет Папе Сушић, легендарни фудбалер бивше Југе и садашњи селектор репрезентације БиХ, најавио да ће Босна, од сада, навијати за Нолета.

Истовремено је Ноле замерио Би-Би-Сију и Си-Ен-Ену на томе да у вестима мало пажње посвећују катастрофи у Србији. Можда то није пресудило, али је било упадљиво да су страни медији одмах дошли на терен. Тако је Ноле опет победио.

Александар Апостоловски

-----------------------------------------------------------

Вода у Београду безопасна за пиће

Вода у Београду је безопасна за пиће, а количине пестицида у њој су вишеструко мање од дозвољених, тврди др Слободан Тошовић, директор Београдског завода за јавно здравље. Он је за наш лист објаснио да у намирницама могу да се нађу пестициди и зато препоручује грађанима да добро перу поврће пре конзумирања, а посебно јагодичасто воће.

-----------------------------------------------------------

Мали: Тврдње о наредби Обреновчанима jeсу безобразлук

Градоначелник Београда Синиша Мали јуче је одбацио наводе који круже друштвеним мрежама и шире се у делу јавности да је минулог петка позвао Обреновчане да остану у својим кућама пре него што је дошао поплавни талас.

– Ја то нећу коментарисати ни на који начин, осим да је то безобразлук. Није тачно да је наредба дошла, па након ње дошао талас, већ је талас дошао много пре тога. Тиме смо спасли десетине хиљада живота – рекао је Мали.

Д. Буквић

-----------------------------------------------------------

Злонамерни позиви

Због великог броја злонамерних позива на бројеве телефона који су опредељени за позиве грађана у вези са поплавама које су погодиле Републику Србију, и јавно објављени, уведена је безусловна идентификација и регистровање долазних позива, обавестио је јуче Биро МУП-а Србије за сарадњу са медијима, уз упозорење да ће свака злоупотреба у складу са законом бити санкционисана!

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.