Државно – заједничко или приватно
Ниш -Овог пролећа нека од нишких градских јавних и комуналних предузећа и градских управа, као и општина Дољевац у непосредној близини Ниша, остали су без руководилаца. У неколико акција припадника МУП-а на спречавању корупције, злоупотреба службеног положаја и службених овлашћења, ухапшено је више садашњих и бивших руководилаца градских фирми и појединих делова Градске управе у Нишу. Ова хапшења, бар према наводима органа гоњења, а кривица тек треба да се докаже, ипак су показала да се према државној имовини многи односе као да је ничија или као да је њихова лична својина.
После провере пословања најпре су притворени бивши и садашњи генерални директори, извршни директори и помоћници и заменици директора у Дирекцији за изградњу града и Градској топлани у Нишу.
После те прве акције полиције без челног човека остала је и Градска управа за комуналне послове, пошто је с функције генералног директора у међувремену именован за начелника те управе.
Разлог хапшења биле су, како су званично објашњавали полиција и надлежни правосудни органи -судови и тужилаштва, злоупотребе службеног положаја и овлашћења и малверзације око комуналних послова, односно у вези са изградњом мреже за топлификацију на градском подручју Ниша. Сумња се да су бивши и садашњи генерални и извршни директори, као и њихови помоћници, речено је, нанели штету буџету града за око 13,5 милиона динара.
Убрзо потом уследила је контрола рада у Градској топлани, где је на одговорност позвано двоје бивших директора и још троје њихових помоћника и сарадника, који су дуже од деценије омогућавали да поједини потрошачи користе услуге грејања, а да их не плаћају. Сумња се да су на тај начин свом предузећу нанели штету од 12,8 милиона динара, али и штету од милион динара државном буџету Србије због неплаћања пореза.
Неколико недеља касније, иза затворских решетака нашли су се начелник Градске управе за имовину и службеник Градске управе за финансије. Сектор за сузбијање криминала у привреди Полицијске управе Ниш контролом рада ове две управе и људи који су били на одговорним функцијама и дужностима проверавао је пословање управа, и како је саопштено, утврдио да су злоупотребом службеног положаја осумњичени нанели штету буџету града Ниша од чак 9,5 милиона динара.
Штета је нанесена, речено је, продајом градског грађевинског земљишта у власништву Града Ниша на три локације за изградњу стамбених и производних објеката јер су осумњичени прекршили закон и прописе. Сумња се да су после расписивања огласа за јавно одржавање лицитација за продају градског грађевинског земљишта поступак продаје спровели без поштовања лицитационих правила, односно да је том приликом било фаворизовања купаца.
Због веома сличних злоупотреба и махинација, у Дољевцу код Ниша чак 18 особа је притворено због основа сумње да су нанели штету општини и држави. У притвору су председник општине и директори и помоћници директора Општинске дирекције за изградњу и више приватних предузетника. Сумња се да су сви учествовали у малверзацијама приликом ископа шљунка из старог корита Јужне Мораве код Ниша и Дољевца. Било је много незаконитости -од неплаћања пореза, преко продаје шљунка „на црно”, до прање новца -јер су се према природном богатству односили као према сопственом власништву.
Због свега, поставља се питање да ли су заиста они за које се буде утврдило да нису поштовали закон и да су злоупотребљавали положај, као што је објављивано у саопштењима после хапшења, располагали друштвеном имовином као да је реч о њиховом приватном власништву. И да ли су се за директорске и функционерске фотеље борили да би побољшали рад и функционисање предузећа и града или због нечег другог?
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


