Субота, 11.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Солар импулс 2” обавио пробни лет

„Солар импулс 2” обавио пробни лет
Авион „Солар импулс 2” већи је од „боинга 747-8”, али је тежак попут путничког аутомобила – 2,3 тоне (Фото Бета)

Експериментални авион на соларни погон, „Солар импулс 2”, којим ће пилоти 2015. године покушати да облете свет, имао је јуче пробни лет. „Солар импулс 2” полетео је са узлетишта у Пајерну у Швајцарској, где је и слетео после два сата лета, известио је Би-Би-Си, а пренео Танјуг.

Летелица је наследник „Солар импулса” који је током протекле четири године, од када је 2010. конструисан, поставио неколико светских рекорда: први ноћни лет соларног ваздухоплова, који је трајао 26 сати, 10 минута и 19 секунди, затим први лет између континената – од Мадрида до Марока, али и од западне до источне обале Сједињених Америчких Држава.

Авион „Солар импулс 2” летео је јуче ујутру два сата и 17 минута изнад западне Швајцарске, а планира се још неколико пробних летова наредних месеци, пренела је Бета.

У кокпиту ове летелице, током пробног лета, био је пилот Маркус Шредел.

„Авион као што је овај, апсолутно је јединствен. Први пут у историји ваздухопловства имамо летелицу која лети без горива и ноћу и дању, показујући невероватан потенцијал чисте технологије која може да буде употребљена да се смањи зависност света од фосилних горива, унапреди очување животне околине и реше бројни проблеми загађености”, изјавио је Шредел.

„Солар импулс 2” има распон крила 72 метра, већи је од „боинга 747-8”, али је упркос томе тежак попут путничког аутомобила од 2,3 тоне. На горњој страни крила налази се 17.248 соларних ћелија које преко дана пуне литијумске батерије, а оне потом омогућавају да пропелери авиона раде и током ноћи. Соларне ћелије напајају четири електрична мотора који летелици омогућавају да развије брзину од 140 километара на час.

За разлику од претходног „Солар импулса”, којим су управљали швајцарски конструктори и пилоти Бертран Пикар и Андре Боршберг, кокпит новог „Солара” има места само за једног пилота. Према техничким каркатеристикама, „Солар импулс 2” већи је и бољи од прве верзије једноседа који је полетео пре пет година, оценио је Би-Би-Си. Пикар и Боршберг, суоснивачи пројекта, кажу да авион на соларни погон теоретски може да остане у ваздуху и неограничено време и надају се лету око света већ идуће године.

Р. С.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.