Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Без плате и годину и по

Без плате и годину и по
Сава Недељковић протествује испред Скупштине града Фото Б. Карталовић

Крагујевац – Док градска власт за све недаће Крагујевца криви владу у Београду, срцу Шумадије прети социјални инфаркт. О томе сведоче бројни штрајкови који су последњих месеци прерасли у свакодневицу. Као да је реч о туробним деведесетима, али са једном разликом: плата је тада била марку или две, а данас је запослени у јавном, пре свега комуналном сектору, уопште не примају, или она толико касни да неки ојађени радници размишљају и о – самоубиству, као последњем чину (узалудног) протеста.

Тако смо јуче испред Скупштине града, где се обично окупљају незадовољни, затекли Саву Недељковића, Ром из Крагујевца који је као и многи његови сународници запослен у „Чистоћи”.

– Немам за хлеб, а имам четворо деце. Све сам их пребацио код тазбине у Краљево. Последње што смо примили, пре недељу дана, била је аконтација за март. Хтео сам јутрос да идем код градоначелника, али сам стигао само до секретарице. Рекао сам јој да му поручи да ћу, ако ме не прими, сутра скочити са зграде – казао нам је Недељковић, који је због обуставе раде добио опомену пред отказ.

„Чистоћа” је, иначе, само једна од градских фирми која сада трпи последице пропасти „Нискоградње” пре две године. Уместо да као оснивач заштити ову фирму, Скупштина града је „Нискоградњу” пустила низ воду, а око 250 радника преместила у друга предузећа. Половина њих је прешла у „Чистоћу”, која је већ кубурила са вишком администрације.

Дејан Раонић, директор „Чистоће”, у више наврата је за „Политику” говорио како је предузеће са 300 запослених, налогом да се приме радници „Нискоградње”, доведено у незавидан полажај.

Слична ситуација је и у другим градским фирмама које су биле принуђене да збрину раднике „Нискоградње”, у којој је остало свега 15 нераспоређених. И они су већ месецима у протесту, а за данас су најавили почетак „камповања” испред Скупштине града.

– У друге фирме премештени су само партијски кадрови, а ми нераспоређени нисмо примили плату годину и по дана. Ако је градоначелник могао да збрине своје људе, нека нађе решење и за нас. И ми смо његови Крагујевчани. Зато нема разлога да се љути што ћемо сутра протест наставити у шатору који ћемо разапети на травњаку испред Скупштине града – рекао нам је Бојан Недељковић.

Како је и директор „Нискоградње” Дејан Ђелић, више пута у разговору за наш лист рекао да је немоћан да преосталим радницима обезбеди посао, јасно је да проблеми у крагујевачком комуналном сектору превазилазе могућности пословодстава појединих фирми.

Од седам градских комуналних предузећа, још се некако држе само три: „Паркинг сервис” и „Тржнице” имају сопствене приходе, а „Водовод” тешку ситуацију покушава да санира задуживањем код банака. „Градска гробља” су пред колапсом, а уколико се нешто не предузме, она која директно зависе од буџетских давања, попут „Зеленила” и „Чистоће”, ускоро би могла да заврше као „Нискоградња”, јер је у градској каси све мање пара и за основне комуналне делатности.

Б. Карталовић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.