Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Влада усвојила програм обнове после поплаве

Влада усвојила програм обнове после поплаве

Влада Србије усвојила је на јучерашњој седници програме обнове порушених и оштећених стамбених објеката на подручјима поплављеним током маја ове године. Планирана је изградња 350 кућа и исплата материјалне финансијске помоћи за власнике 10.000 оштећених породичних стамбених објеката, саопштено је из владе.

Државним програмом обнове биће грађене типске куће од 60, 80 и 100 квадратних метара, на основу броја чланова домаћинства. Уколико изградња куће није могућа, према условима дефинисаним програмом, биће исплаћивана материјална помоћ за решавање стамбеног питања. Породицама којима су објекти порушени, а није могућа градња нових, биће исплаћен новчани износ приближан износу потребном за изградњу типских кућа, и то два милиона динара за куће од 60 квадратних метара, 2,5 милиона динара за објекте од 80 квадратних метара и три милиона динара за куће од 100 квадратних метара. За спровођење Програма обнове порушених стамбених објеката обезбеђено је 875 милиона динара.

Средства за обнову биће исплаћивана према категорији оштећења и то: за прву категорију оштећења 120.000 динара; за другу категорију оштећења 200.000 динара; за трећу категорију оштећења 250.000 динара; за четврту категорију оштећења 350.000 динара и за пету категорију оштећења 600.000 динара. За спровођење овог програма обезбеђено је две и по милијарде динара.

Решења о додели државне помоћи доносе локалне самоуправе у складу са законом. Приликом одлучивања, поред осталог узимаће се у обзир да је штета пријављена у складу са законом, да је настала као последица поплава и клизишта које су се десиле током маја 2014. године, те да је пријављена штета на објекту у којем је подносилац пријаве стално живео. Локалне самоуправе достављаће Канцеларији за помоћ и обнову поплављених подручја решења на основу којих ће бити организована изградња типских стамбених објеката и исплата новчане помоћи.

Оснива се канцеларија за борбу против дрога

Влада Србије јуче је донела и Уредбу о оснивању канцеларије за борбу против дрога. Канцеларија ће кооординирати рад државних органа, припремати прописе, националну стратегију и акционе планове у борби против дрога. Осим тога, Канцеларија ће координирати сарадњу Србије са телима ЕУ и УН у борби против дрога и учествује у доношењу програма и мера за борбу против дрога, одвикавање од зависности и бригу о корисницима и зависницима од дрога.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.