Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Опорављена "Хеба" чека купца

Бујановац – Некадашњи гигант на југу Србије и један од највећих произвођача минералне воде и сокова бујановачка "Хеба", која је последњих година запала у тешкоће, на путу је потпуног опоравка и, по свему судећи, спремно ће дочекати  завршни процес приватизације. Повећањем продаје, максималном штедњом на свим нивоима и заокретом у пословању, упркос многобројним проблемима, бујановачки "минералци" су  губитак из јула прошле године од  66 милиона динара, на крају истог месеца ове године спустили на 13 милиона.

Миодраг Манасијевић, од пре неколико месеци генерални директор, један је од оних који су на конкретан начин демантовали чаршијске приче да је "Хеба" на коленима те је само питање дана када ће "пасти" и потпуно се урушити и самим тим бити продата – приватизована будзашто.

– Најважније је да смо пред решавањем проблема који је кочио процес приватизације, а који је био изражен недоумицом око расподеле нераспоређене добити која је у периоду 1996–2002. износила 390 милиона динара – каже Манасијевић за "Политику" о актуелном тренутку у фабрици на чијем је челу. – Радницима је мој претходник обећавао сигурну исплату тих пара, прво кроз акције, затим поделом према "заслузи", да би се свело на то да је та добит уложена у фабрику. Дошло је до великог незадовољства запослених, до смена, али и до њихових многобројних  тужби суду, пред којим желе да остваре право на добијање новца из те добити. Нажалост, мој претходник, који више не ради овде, један је од стотинак оних који је тужио "Хебу". Од Агенције за приватизацију добили смо концепт решења који ћемо наредних дана понудити радницима и искрено верујем да ће га већина прихватити. Ради се о исплати те нераспоређене добити после завршене приватизације из приватизационог прихода, наравно после свих завршених радњи, када ће Агенција исплатити сваког радника. Зато сам мишљења, које заступа и репрезентативни синдикат у предузећу, да је најбоље да сви они који су тужили "Хебу", повуку тужбе, како не би "своју кућу" довели пред стечај или банкрот – истиче Манасијевић.

Он додаје да је оптимиста у погледу будућности "Хебе", као и да је чврстог уверења да ће она на тендеру добити најбољег купца и опет заузети друго место међу произвођачима минералне воде и сокова које јој је припадало чак и у "оној Југославији".

– За првих седам месеци ове године зауставили смо пад продаје, који је био присутан уназад три године, чак и да је увећамо, чиме смо губитке смањили за четири пута. Ако се овако настави, очекујемо да ћемо већ крајем овог месеца пословати без динара губитка. Наших 535 радника, који осим у фабрици раде и у шест стоваришта и 30 малопродајних објеката широм Србије, у просеку примају по 27.000 динара, што је на прошлогодишњем нивоу. Плате нисмо повећавали, али их нисмо ни смањивали. И овакав просек је већи него у многим колективима, поготову на југу Србије – каже Манасијевић и наглашава да су "његови минералци" повећали продају еко-воде (чисте природне) у балонима од 15 литара за чак 90 одсто, а у балонима од шест литара за 60 одсто, у односу на исти период лане. До краја године, са завршетком приватизације, очекује се производња и продаја око 50 милиона литара воде и сокова.

– Упркос тешкоћама и штетама коју су нам нанели појединци и одређене групације људи, понављам, велики сам оптимиста у погледу лепше будућности "Хебе", као и овог краја са њом као носиоцем привредног развоја. Не кајем се што сам прихватио изазов и дошао на место директора у тренутку када су "Хебу" већ сви "оплакивали", а поједини покушали и да се "масно" окористе. Понеки су разобличени, као они на Космету који су с нашим знаком продавали фалсификовану воду и ојадили нас за 80.000-90.000 евра. Верујем да ће бар неке од њих кад-тад стићи заслужена казна за поткопавање темеља не само наше фабрике чија је вредност 2003. године процењена на 10 милиона евра – закључује Манасијевић.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.