Славнић треба да остане селектор
Председник Стручног савета Кошаркашког савеза Србије Ранко Жеравица сматра да Зоран Славнић треба да остане селектор и за то ће се данас (12 ч) залагати на заједничком састанку Стручног савета и Управног одбора КСС. – Има доста проблема у нашој кошарци. Спремио сам неколико конкретних предлога, везаних за начин рада са репрезентацијом, улогу Стручног савета, статус селектора, потреби да уведемо функцију директора репрезентације...
Неки великани наше кошарке су после дебакла на Европском првенству у Шпанији највећу кривицу свалили на Стручни савет. Жеравица о томе каже:
– Последњих година се много манипулисало Стручним саветом. Кад нешто треба да се уради онда кажу нека то уради Савет, а кад он онда уради нешто, то нико не уважава. На овом састанку бранићу своје ставове али и мишљења два члана Савета који неће бити присутни – Маљковића и Пешића – с којима сам у контакту. Сматрамо да се неоправдано на Савет сваљује кривица за неуспехе. Исто тако, када смо анализирали свој рад, дошли смо до закључка да се он сводио само на бирање и смењивање селектора. Од оваквог Савета није било никакве користи, али не нашом кривицом.
Ко је онда крив...
– Када нам је Богосављев, док је био координатор Савета, рекао да се наши закључци не износе на састанцима Управног одбора, логично је да опадне активност чланова Савета. Сада постоје два пута: или да укинемо овакав Савет или да се изабере Комисија за унапређење српске кошарке, коју ће поред тренера чинити и социолози, педагози, психолози... Моја стара теза је да су сви шампиони били лепо васпитани. Нисам сигуран да су сви играчи у нашим златним млађим селекцијама на том нивоу...
Увођење такве комисије предлагао је још пре годину дана почасни председник КСС Бора Станковић, што су у КСС олако одбили. Станковић ће данас бити на састанку и како нам је рекао – прво ће да саслуша све, па ће евентуално нешто да предложи:
– Не очекујем сензационалне одлуке. Треба трезвено сагледати тренутак у којем се налазимо. Било је много превирања, не требају нам нове свађе...
За разлику од Станковића који чува своје мишљење за данашњи састанак, Жеравица је поновио оно што је рекао дан после испадања наше репрезентације са "Евра 2007":
– Један од најважнијих услова да се вратимо у европски врх јесте то да селектор буде професионалац. То сматрају и Маљковић и Пешић. Такође се слажемо и око тога да нам је потребан континуитет на месту селектора. За последњих шест година имали смо пет селектора што је, поред осталог, допринело лошим резултатима државног тима. Зато сматрамо да Славнић треба да остане селектор и да треба наставити подмлађивање. Погледајмо само пример Италије. Њен савез је продужио сарадњу са Рекалкатијем за две године, упркос томе што није имао успеха у последње три године.
Жеравица ће данас предложити и да се уведе функција директора репрезентације, јер би то олакшало рад селектору. Главна тачка дневног реда биће анализа Славнићевог извештаја са "Евра 2007".
--------------------------------------------------
Десет кандидата за селектора
Селектор најбоље јуниорске репрезентације на свету Мирослав Николић, који ће бити на данашњем састанку у КСС, не слаже се с онима који тврде да осим Зорана Славнића нема кандидата за селектора А тима:
– Није тачно да то жели да ради само Славнић кога сам иначе подржао. Сваком тренеру би била част да буде селектор, а за то место Србија има 10 кандидата: по пет из иностранства и земље.
Која су то петорица из земље?
– То су тренери који су освајали златне медаље с младима: Вашчанин, Мијатовић, Вукоичић, Караџић и ја.
Да ли то што Вас зову на састанак значи да ће нешто да Вам понуде, можда место у Стручном савету или прилику да постанете селектор?
– Ја бих, као и свако ко се бави овим послом, без размишљања прихватио да будем селектор... Очекујем да ме уврсте у Савет. Ово ће бити прилика да свима поставим нека конкретна питања и кажем оно што мислим, знају они да немам длаке на језику, па зато мало стрепе. Хоћу да чујем и њихова мишљења.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


