Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Зашто касни обнова пруга

Зашто касни обнова пруга
Просечна брзина возова на многим деоницама је од 30 до 60 километара на сат (Фото Д. Јевремовић)

Обнова железничког Коридора 10 који се финансира из руског кредита требало је да почне у јуну, а главни разлог зашто се то није догодило јесте незадовољство наше стране понуђеном ценом радова. Одбор директора „Железница Србије” сматрао је да ти послови могу да се обаве јевтиније од договорених 89,9 милиона долара. Руске државне железнице, као инвеститор и главни извођач радова, пристали су на умањење од 5,6 милиона долара. Али за нашу страну ни то није било довољно. Због тог натезања ова грађевинска сезона готово да је изгубљена за Коридор 10.

Уговор за реконструкцију и модернизацију шест деоница (Анекс 2 кровног уговора) потписан је почетком марта. Када је, међутим, требало потписати подуговоре о градњи и ценама за сваку деоницу понаособ дошло је до застоја. Одбор директора „Железница Србије”, кога су у то време чинила три извршна директора Драгољуб Симоновић (који је у међувремену смењен са места генералног директора), Светозар Ћапин и Предраг Јанковић није пристао на понуђене вредности радова. Тражили су од руске стране да их умањи.

Проблем су били и рокови. Првобитно је било речи да обнова 112 километара пруге треба да траје 44 месеца, а потом су извршни директори српских железница тражили да се сведу на 27 месеци.

Владимир Јакуњин, директор Руских државних железница за „Политику” је рекао да је захтев наше стране за додатно смањење вредности радова нереалан и да они на то неће пристати. Због тога се прекјуче састао и са министарком грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Зораном Михајловић и замолио је да се убрза потписивање поданекса за железнички Коридор 10, јер његово непотписивање угрожава предвиђени рок за реализацију целокупног пројеката из руског кредита. Министарка је обећала да неће дозволити да пројекти буду закочени и да ће тражити одговорност у таквим случајевима.

Иначе, без обзира на то што наше железнице тренутно немају генералног директора, не постоји сметња да преостала два члана Одбора директора потпишу те документе и да послови крену с мртве тачке.

Руске железнице су дотерале специјализоване машине и спремно чекају да започну радове на деоници Рума–Голубинци у дужини 17,9 километара. Првобитно је најављено да ће она бити готова за 220 дана. Истовремено би требало да почне обнова на деоници Сопот Космајски–Ковачица од 18,4 километра.

Планирано је да почетком 2015. године почну радови на делу пруге Мала Крсна–Велика Плана, а затим на преостале три деонице, око Ниша (Винци–Ђорђево, Врањска Бања – Ристовац и Бујановац–Букаревац). Просечна брзина возова на овим деоницама је од 30 до 60 километара на сат, а након ремонта биће повећана на пројектованих 80 до 120 километара на сат.

Овај посао је један од пет пројеката, који се финансирају из кредита од 800 милиона долара, одобреног Србији почетком прошле године, а договореног пре четири године.Ми у свему томе учествујемо са 15 одсто новца. Већину радова изводе Руске железнице, док је 35 одсто поверено нашој грађевинској оперативи.

Изградња пруге Београд–Панчево већ је почела и ту не постоје никакви проблеми. Чак се иде и пре рокова. Тренутно се преговара о куповини 27 нових возова у вредности 100 милиона долара из тог кредита, док се за пругу Стара Пазова – Нови Сад и обнову барске пруге кроз Србију још раде пројекти и тек предстоје преговори као и потписивање анекса уговора.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.