Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Борба с ватром, водом и временоm

Борба с ватром, водом и временоm
Фото МУП Србије

Спасилачки тим муњевито сече кров преврнутог „голфа” и извлачи возача заробљеног у возилу. Поред олупине аутомобила избија пожар – двојица ватрогасаца пеном хитро гасе пламен. У близини се изливају опасне материје, али њихово ширење зауставља трећи спасилачки тим који одмах санира терен. Нешто даље, четврта екипа, уз помоћ службених паса, трага за преживелима испод рушевина. Пета формација спасилаца евакуише повређеног уз помоћ ужади и носила.

Ово су неки од фрагмената показне вежбе спасилачких тимова Сектора МУП-а за ванредне ситуације, демонстриране јуче на почетку 39. Међународног сајма превенције и реаговања, безбедности и здравља на раду, познатог под именом „112-експо”. Простор испред хале 2 претворен је у полигон на којем су симулиране ситуације у којима реагују спасилачки тимови.

– Наше екипе показале су висок ниво обучености, али им је неопходна савременија опрема. Надамо се да ће наредне године бити модернизована. Волео бих да имамо макар половину опреме каква је изложена на овом сајму – поручио је начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић, који је присуствовао показној вежби.

С обзиром на природне катастрофе које су претходних месеци задесиле Србију, слоган овогодишње смотре посвећене безбедности је „Превенција на првом месту”. Осим реаговања у пожарима и поплавама, теме су и акције у случају земљотреса, хемијских акцидената, саобраћајних удеса…

Око 70 излагача представља више од 150 фирми и производа посвећених заштити, пружању прве помоћи, спречавању повреда на раду и извлачењу угрожених. Ту су и противпожарни апарати, ватрогасна заштитна одела, скафандери, алармни системи, детектори дима, шлемови, маске…

Манифестација „112-експо” трајаће до петка. Радно време је од 10 до 17 сати, а улазница кошта 300 динара.

Н. Б.

-----------------------------------------

Вулин: Послодавци, не штедите на безбедности

Сајам „112-експо” јуче је отворио министар за рад Александар Вулин који је истакао да у Србији годишње на послу настрада 35 људи, деси се хиљаду тешких повреда, као и већи број лаких.

– Можда не можемо сваку повреду да спречимо и живот да заштитимо, али сигурно можемо да смањимо тај негативни биланс – навео је Вулин и додао да су многе опасне ситуације могле да буду избегнуте да су послодавци послушали савете инспектора рада и да се озбиљније баве превентивом.

Министар рада апеловао је да се не штеди када је у питању безбедност радника и најавио да ће министарство на чијем је челу ускоро почети са припремом измене Закона о безбедности и здрављу на раду.Антрфиле 2

Приправност у источној Србији

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић прокоментарисао је стање у источној Србији, рекавши да се тамо ради о бујичним поплавама, због чега на њих није могуће утицати.

– То је немогуће контролисати, када се на једно место сручи 200 литара кише, као у деловима источне Србије. Припадници нашег сектора тамо су у приправности већ пет дана – рекао је Марић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.