Борба с ватром, водом и временоm
Спасилачки тим муњевито сече кров преврнутог „голфа” и извлачи возача заробљеног у возилу. Поред олупине аутомобила избија пожар – двојица ватрогасаца пеном хитро гасе пламен. У близини се изливају опасне материје, али њихово ширење зауставља трећи спасилачки тим који одмах санира терен. Нешто даље, четврта екипа, уз помоћ службених паса, трага за преживелима испод рушевина. Пета формација спасилаца евакуише повређеног уз помоћ ужади и носила.
Ово су неки од фрагмената показне вежбе спасилачких тимова Сектора МУП-а за ванредне ситуације, демонстриране јуче на почетку 39. Међународног сајма превенције и реаговања, безбедности и здравља на раду, познатог под именом „112-експо”. Простор испред хале 2 претворен је у полигон на којем су симулиране ситуације у којима реагују спасилачки тимови.
– Наше екипе показале су висок ниво обучености, али им је неопходна савременија опрема. Надамо се да ће наредне године бити модернизована. Волео бих да имамо макар половину опреме каква је изложена на овом сајму – поручио је начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић, који је присуствовао показној вежби.
С обзиром на природне катастрофе које су претходних месеци задесиле Србију, слоган овогодишње смотре посвећене безбедности је „Превенција на првом месту”. Осим реаговања у пожарима и поплавама, теме су и акције у случају земљотреса, хемијских акцидената, саобраћајних удеса…
Око 70 излагача представља више од 150 фирми и производа посвећених заштити, пружању прве помоћи, спречавању повреда на раду и извлачењу угрожених. Ту су и противпожарни апарати, ватрогасна заштитна одела, скафандери, алармни системи, детектори дима, шлемови, маске…
Манифестација „112-експо” трајаће до петка. Радно време је од 10 до 17 сати, а улазница кошта 300 динара.
Н. Б.
-----------------------------------------
Вулин: Послодавци, не штедите на безбедности
Сајам „112-експо” јуче је отворио министар за рад Александар Вулин који је истакао да у Србији годишње на послу настрада 35 људи, деси се хиљаду тешких повреда, као и већи број лаких.
– Можда не можемо сваку повреду да спречимо и живот да заштитимо, али сигурно можемо да смањимо тај негативни биланс – навео је Вулин и додао да су многе опасне ситуације могле да буду избегнуте да су послодавци послушали савете инспектора рада и да се озбиљније баве превентивом.
Министар рада апеловао је да се не штеди када је у питању безбедност радника и најавио да ће министарство на чијем је челу ускоро почети са припремом измене Закона о безбедности и здрављу на раду.Антрфиле 2
Приправност у источној Србији
Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић прокоментарисао је стање у источној Србији, рекавши да се тамо ради о бујичним поплавама, због чега на њих није могуће утицати.
– То је немогуће контролисати, када се на једно место сручи 200 литара кише, као у деловима источне Србије. Припадници нашег сектора тамо су у приправности већ пет дана – рекао је Марић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


