Јиржи Динстбир: Полако с Косметом
Специјално за "Политику"
Праг, 17. октобра – "Прошле недеље у Београд је стигла јесен. Било је тмурно и стално је кишило. Хладноћа је захватила и политичку сцену, интелектуалне дебате и расположење јавности. ’Највећа тема за Србију је Косово’, рекао ми је премијер Коштуница. Исто као и председник Тадић, посланици српског парламента и београдски интелектуалци који су спадали међу водеће борце против Милошевићевог режима."
Тако почиње чланак о Косову и Метохији у данашњем "Праву" бившег чехословачког министра спољних послова и изасланика ОУН за људска права у бившој Југославији, сада кандидата за председника Чешке, Јиржија Динстбира.
"Србија је дошла до границе могућих компромиса. Нуди Косову потпуну унутрашњу самоуправу. Инсистира само на очувању територијалног интегритета српске државе. Отцепљење Косова би ојачало националистичке радикале уз које су често и стотине хиљаде избеглица из Хрватске, Босне и са Косова. Заговорници демократског развоја посветили су доста енергије убеђивању Срба да је немогуће према етничким принципима мењати границе с Хрватском и Босном. Како онда данас могу објаснити њихову промену по том основу? Према посланици из Г17 плус, грађани ће тешко разумети како то Европа одузима демократској власти Косово. Виде у томе минирање процеса демократизације.
Признање независности би било кршење већ угроженог међународног права. Према Хелсиншким споразумима, границе је могуће мењати само споразумом свих учесника. Срби се питају како ће повратак на етничке принципе 19. века утицати на односе у Босни и Херцеговини, у Војводини или Курдистану. Изједначавају отргнуће Косова са одсецањем пограничних области Чехословачке у Минхену", објашњава Динстбир.
Он објашњава да је ситуација у покрајини таква да "ни Хашком трибуналу, према Карли дел Понте, не успева да осуди злочинце из ОВК".
"Неки сведоци су убијени, други одустају од својих изјава. Председник спољнополитичког одбора парламента Драгољуб Мићуновић страхује да би Космет и његова околина могли постати нови Либан. Министар Слободан Самарџић упозорио је да Космет утиче и на остале теме, међу њима и закључивање споразума о придруживању са ЕУ који је припремљен за парафирање. Српски политичари знају да би Србија без Европе остала изолована. Чак 70 посто Срба подржава ступање у ЕУ, али не морају остати наклоњени Европи ако им се узме Косово.
Штавише, прети да Косово буде коришћено као нека врста наредног притиска на Београд, сличног оном кад се ради о изручивању генерала Младића Хагу", пише чешки политичар и додаје да су "Срби од неколико земаља ЕУ добили у последња два–три месеца пет–шест разних предлога испод стола".
"Неки рачунају са српским суверенитетом, други с решењем типа Бенелукса, чак и са Црном Гором. Такође и у САД постоји одређено разумевање за извесну институционалну везу Србије с Косовом. Зато још увек постоји некакав простор за разумну политику... Доношењу неодговорних одлука о Балкану противе се и у Чешкој, као и Словачкој и другде. Могуће је уздати се да нећемо журити да покваримо односе, јер Чешка може играти умирујућу и посредничку улогу у укључивању југоисточне Европе у европске интеграције", закључује Јиржи Динстбир.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


