Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заставе без мотки

Други пут за годину и по дана навијачи Црвене звезде, који себе називају "делијама", напустили су трибине за време утакмице! Први случај: У 126. дербију (1. април 2006) Партизан – Црвена звезда (0:0), кад су "гробари" бојкотовали своје љубимце захтевајући да из клуба оду Бјековић и Зечевић, па је "Југ" био аветињски празан, у полувремену су са северне трибине отишли симпатизери "црвено-белих".

Други случај: Прекјуче на Карабурми прво су са јужне трибине отишли навијачи ОФК Београда, нешто касније са северне и симпатизери Црвене звезде! Пре одласка скандирањем су упућивали ружне поруке на рачун министра полиције Јочића, хорски су једни друге употпуњавали у томе као да су имали "бар десетак заједничких проба"! Дуел ОФК Београд – Црвена звезда (0:2) имаo jе два лица: једно док су гледаоци били на трибинама, друго по њиховом одласку.

У оба случаја навијачи су као разлог одласка навели – поступке полиције и жандармерије!

Пре него што су прекјуче напустили трибине Омладинског стадиона на Карабурми зачула се парола "Ево вам закон, ево вам закон".

Загонетка је тек касније разјашњена, а многим љубитељима фудбала било је чудно "да су се навијачи ОФК Београда и Црвене звезде ујединили" и јoш у првом полувремену отишли са стадиона.

Наводно, при уласку полиција и жандармерија им није дозволила да на трибине унесу клупске заставе на дрвеним моткама, као што је то недавно било у 131. дербију вечитих ривала.

На северној трибини, која је по правилу резервисана за симпатизере Црвене звезде, није се завијорила ниједна црвено-бела застава! Само су на огради биле окачене заставе Србије. И оне су биле без – мотки.

У Закону о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама , у члану 8. дословце пише:

"Да редарска служба онемогући уношење на стадион предмета који се могу употребити у насилничке сврхе – пиротехничка средства (напомена: разне бомбе, петарде, светлеће ракете...) мотке, флаше и слично..."

Нигде у новом Закону, који је ступио на снагу, не стоји "да је забрањено уношење клупских застава", али је очито да су навијачи били револтирани што им није омогућено да "изведу своју представу" и да машу заставама.

Уколико су органи реда, на позив редара, симпатизерима оба клуба одузели заставе са моткама из предострожности да на трибинама не би дошло до нереда, онда су то оправдано учинили. Што навијачи нису понели само заставе без мотки – то је већ њихов проблем.

Очито је да ће припадници МУП-а у сарадњи са клубовима, редарском службом и обезбеђењем које се ангажује са стране, почети дословце да примењује Закон о спречавању насиља на спортским приредбама. Можда би и клубови, као што је својевремено учинио Фудбалски савез Србије са химном "Боже правде", могли да на полеђинама улазница штампају најважније чланове новог закона и тако своје симпатизере упознају како треба да се понашају и шта је дозвољено а шта – није.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.