Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лекари у Ћуприји без права на лечење

Лекари у Ћуприји без права на лечење
После протестне шетње, захтеви су предати на писарници у згради општине Ћуприја (Фото: З. Глигоријевић)

Ћуприја – Запослени у ћупријском Дому здравља јуче су обуставили рад, а после протестног скупа испред ове здравствене установе, организовано су отишли до зграде општине, где су на писарници предали своје захтеве. Руководству ове локалне самоуправе, која је њихов оснивач, дали су рок од 12 дана да реши њихове проблеме, а ако до тога не дође, најавили су радикализовање штрајка.

Њих 280 већ годину дана нема оверену књижицу, јер Републички фонд за здравствено осигурање то условљава уплатом доприноса за све такозване неуговорне раднике, који су у Дому здравља ангажовани без сагласности Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање. Ти доприноси им нису уплаћени за претходних 12 месеци.„Неуговорни” радницине примају плату годину и по дана, док осталим запосленима доходак касни два месеца.

– Захтевамо да Општинско веће сазове седницу о овом проблему, којој ћемо и ми присуствовати. Тражимо и да челници општине под хитно закажу састанак са министром здравља. Трећи захтев је да нам се хитно овере здравствене књижице да бисмо могли да се лечимо – истиче специјалиста опште медицине Заим Сијарић, председник Синдиката „Независност”.

Према његовим речима, они траже и да општина Дому здравља што пре пренесе новац из локалног буџета како би могли да купују опрему и медицински материјал. Од око осам милиона динара, колико је опредељено ребалансом, ова здравствена установа је добила само један милион.

Према речима др Сијарића, основни проблем датира из 2008. године, када је тадашњи директор Дома здравља запослио чак 95 „неуговорних”. Они имају легалне уговоре о раду, али немају и уговор са Републичким фондом за здравствено осигурање, па би њихове плате морао да обезбеђује Дом здравља.

– Иако је долазило до природног одлива, њихов број се није смањивао, јер су у међувремену запошљавани нови. Од око 280 запослених, готово половину чине „неуговорни” радници. Садашње руководство, које је дошло јула прошле године, не жели да крши закон и да ненаменски троши средства фонда, односно да им исплаћује плате као што је то чињено раније. С друге стране, наша установа по Закону о раду има обавезу да им исплаћује зараде, али нема средстава за то – наводи др Заим Сијарић и додаје да међу „неуговорним” радницима има и велики број немедицинског особља.

--------------------------------------------------------------------

Гурнути на улицу

Јелена Миленковић, Јелена Димитријевић и Ана Миловановић, лабораторијске техничарке које су примљене 2008. као „неуговорни” радници, кажу да су две године касније потписале анекс уговора о примању минималца да не би добиле отказ, али да сада ни то не примају.

– Ми морамо да радимо, да будемо љубазне према пацијентима, а издржавају нас мужеви. Подела на уговорне и неуговорне раднике изазвала је мржњу међу запосленима – истиче Јелена Миленковић, а њена колегиница Јелица Милошевић додаје: – Пошто наши проблеми никога не интересују и пошто смо препуштени улици, изашли смо на улицу. Ако нисмо потребни, нека нам кажу да идемо да тражимо други посао.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.