Звезда у кругу најмоћнијих
Информација агенције Ројтерс, да ће и највећи српски фудбалски клуб Црвена звезда бити позван у чланство прве организације најмоћнијих клубова у Европи Г 14, привукла је изузетну пажњу на овдашњим просторима. Црвена звезда је наш најтрофејнији клуб, а 1991. године је остварила историјске успехе тријумфима у Купу европских шампиона и Интерконтиненталном купу. Организација Г 14, тренутно окупља 18 великих клубова са Старог континента, основана је у септембру 2000. године у Бриселу, где јој је и седиште. Њен слоган је: Глас клубовима. Првобитни назив је био Европска економска интересна група (ЕЕИГ). Актуелни председник је Француз Жан-Мишел Ола, први човек, у последње време у земљи Гала, неприкосновеног Лиона.
– Свакако да нам веома импонује што се и име нашег клуба помиње у контексту стварања елитног фудбалског друштва. То је доказ да Црвена звезда има изузетну репутацију у Европи, као најтрофејнији и најпопуларнири клуб са простора бивше Југославије. Ипак, још увек нисмо добили званични позив за састанак у Бриселу средином новембра, па зато не можемо да износимо званичне клупске ставове о томе – казао је портпарол ФК Црвена звезда Милан Бошковић.
Састанак Г 14 одржаће се у седишту Европске уније у Бриселу, а организација која окупља велике европске клубове о могућем проширењу ће се огласити тек 14. новембра. Међутим, скоро да је сасвим извесно да ће понуду добити још 22 клуба, тако да би укупно требало да их буде 40. Крајњи циљ ове моћне фудбалске групације на Старом континету, чије активности према оценама критичара имају и одређену политичку конотацију, јесте покретање сопственог такмичења, чему се Европска фудбалска унија (Уефа) опире на све могуће начине.
Један од најбољих познавалаца ове проблематике код нас је несумњиво директор агенције Маркетинг Црвена звезда Зоран Аврамовић, који је био међу специјалним гостима Уефе на финалу Лиге шампиона у Атини ове године, али је и на индиректан начин био сведок стварања Г 14.
– Уколико Звезда добије позив да буде заступљена у Бриселу, свакако да би тамо требало отићи, јер је лепо бити у елитном друштву. Уосталом, на немачкој државној телевизији ЗДФ је током преноса недавне утакмице против Бајерна на старту Лиге Уефе истакнуто да је стадион Црвене звезде велика фудбалска адреса. Г 14 је врло озбиљна и превасходно интересна групација, која је схватила да мора да прошири базу клубова. У једном тренутку се осетила слабом и немоћном пред Уефом, која контролише сва фудбалска збивања у Европи, али нису престали да се боре. Пре три године су намеравали да покрену фудбалску Суперлигу и то стоји иза свих њихових активности. Слично је већ у кошарци урадио Улеб са Евролигом, али у фудбалу то не иде нимало тако лако. Уефа је под вођством новог председника Француза Мишела Платинија јако отворена, али и опрезна. Зато све ово захтева дубљу анализу – упозорио је Аврамовић.
У књизи "Индустрија фудбала", Аврамовић је још 4. маја 2002. написао и добро предвидео да ће Г 14 морати да увећа чланство, што је убрзо и учињено, а сада се најављује проширење великих размера.
– Уефа је добро реаговала и поред елитне Лиге шампиона, у којој иначе нису сви чланови Г 14, покренула је и Лигу Уефе, па је тако задовољила апетите великог броја клубова – истакао је Зоран Аврамовић.
Представници Г 14, задужени за односе са медијима, и даље не желе да именују учеснике предстојећег састанка у Бриселу и теме о којима ће се разговарати. Они су само рекли да ће после завршетка скупа бити издато саопштење, додавши да има и доста спекулација у вези са даљим плановима и активностима ове групације, очигледно заинтересоване за водећу улогу у најпопуларнијем спорту на свету.
|
Стални чланови Г14 |
Потенцијални чланови |
|
Ливерпул (Енглеска) |
Челси (Енглеска) |
|
Манчестер јунајтед (Енглеска) |
Рома (Италија) |
|
Арсенал (Енглеска) |
Севиља (Шпанија) |
|
Реал, Мадрид (Шпанија) |
Вердер (Немачка) |
|
Барселона (Шпанија) |
Монако (Француска) |
|
Валенсија (Шпанија) |
Бенфика (Португалија) |
|
Милан (Италија) |
Селтик (Шкотска) |
|
Јувентус (Италија) |
Андерлехт (Белгија) |
|
Интер (Италија) |
Олимпијакос (Грчка) |
|
Бајерн (Немачка) |
Фенербахче (Турска) |
|
Борусија, Дортмунд (Немачка) |
ЦСКА, Москва (Русија) |
|
Бајер, Леверкузен (Немачка) |
Аустрија, Беч (Аустрија) |
|
Лион (Француска) |
Динамо, Кијев (Украјина) |
|
Марсеј (Француска) |
Спарта, Праг (Чешка) |
|
ПСЖ (Француска) |
Стеауа (Румунија) |
|
Ајакс (Холандија) |
Розенборг (Норвешка) |
|
ПСВ, Ајндховен (Холандија) |
Базел (Швајцарска) |
|
Порто (Португалија) |
Копенхаген (Данска) |
|
|
Црвена звезда (Србија) |
|
|
Висла, Краков (Пољска) |
|
|
Левски (Бугарски) |
|
|
Макаби, Хаифа (Израел) |
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


