Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Родитељи траже правду на суду

Родитељи траже правду на суду
Бура због високих цена се не стишава (Фото Д. Јевремовић)

Бура око незаконито високих цена вртића и даље се не смирује. На најновијим београдским рачунима за вртић и даље стоји иста цифра од 9.700 динара. Учешће родитеља у трошковима није смањено са 80 одсто на 20 одсто, као што је законом прописано.

Већина родитеља је бесна, али с друге стране уплашена због чињенице да уколико не плате рачун до 15. у месецу предшколска установа има право да им испише дете.

Највише их забрињава чињеница да самовољи локалне власти која годинама утврђује цену у вртићима кршећи законе, нико не жели или не може да стане на пут. Представници Министарства просвете већ су истакли да немају санкције за градове који су годинама кршили закон прописујући знатно више учешће родитеља у плаћању вртића.

Као што смо већ писали, у Закону о образовању и васпитању и Закону о предшколском васпитању, који су на снази већ четири године, јасно стоји да: оснивачи предшколских установа, то јест локалне самоуправе, морају да обезбеде 80 одсто средстава за боравак сваког детета у вртићу.

Будући да је Гордана Стевановић, заменица заштитника грађана за дечја права, изјавила да рад локалних самоуправа подлеже контроли прописаној Законом о локалној самоуправи и општим актима општина и градова, почетком недеље смо се обратили Министарству државне управе и локалне самоуправе захтевајући одговор на питање: ко контролише и кажњава незаконито деловање локалних самоуправа.

Званичан одговор на ово питање још нисмо добили, али смо незванично сазнали да нису надлежни за ову област, јер је реч о предшколском васпитању које је под патронатом Министарства просвете.

Док надлежни затварају очи пред вишегодишњим кршењем прописа, многи родитељи се надају да ће правду пронаћи на суду.
М. Д. (37), мајка двогодишњег дечака који већ годину дана похађа један од београдских вртића, истиче да ће сигурно покренути парнични спор због неосноване наплате вртића.

– Тужићу градску власт. Не толико због новца, већ да би се ставила тачка на вишегодишњу пљачку осиромашених родитеља. Због непоштовања закона била сам принуђена да плаћам троструко већу цену вртића. За седам хиљада динара, колико ми је месечно узимала градска власт, могла сам да купим комплетну преобуку за дете или да живим недељу дана од тог новца – истиче наша саговорница додајући да градоначелник Београда Синиша Мали упорно тврди како неће враћати новац родитељима, али о томе он не одлучује, већ надлежни судови.

– Као да таквим изјавама надлежни покушавају да уплаше родитеље да одустану од тужбе. Ситуација је чиста, годинама су нам неосновано узимали новац и време је да плате за то – категорична је ова мајка.

Представници београдске власти већ месец дана недоступни су за јавност, а у једном од штурих оглашавања поводом ове теме истакли су да ће спорни Правилник о регресирању трошкова боравка деце у вртићима бити промењен до краја године, па ће јануарски рачуни за вртић износити највише пет хиљада динара.

Никоме није јасно зашто родитељи морају да плате незаконито високе рачуне за вртић, а Скупштина града може годинама да пролонгира примену законских прописа.

Урош Тешмановић, адвокат и отац једног предшколца, истиче да најновије рачуне за вртић неће да плати.

– Платићу као што закон прописује 20 одсто од економске цене. Видећу шта ће се десити након тога. Почео сам да прикупљам документацију за тужбу. Очекујем тешку борбу, јер су судије на неки начин приморане да бране буџет. Из искуства знам да овакви спорови трају доста дуго. Нажалост, ово није једини случај у којем грађани трпе штету због незаконитог и неправилног рада државних органа – каже наш саговорник додајући да је орган управе у обавези да поштује закон и да у складу
са њим доноси подзаконске акте. Супротно понашање води нас у безвлашће и анархију.

Велики трошкови, али и страх

Многи родитељи који су били заинтересовани да туже вртић посустају из страха од губитка случаја и додатних трошкова који би пали на њихов терет, али такође не желе да њихово дете буде „жигосано” у вртићу.

Родитељи који су одлучили да се упусте у ову авантуру требало би да затраже потврду и листинг са свим уплатама од предшколске установе. Већ ту може да дође до потешкоћа у прикупљању доказа, али уколико се то деси странке могу да затраже помоћ повереника за информације од јавног значаја.

У зависности од суме која се потражује, судска такса ће износити између 15.000 и 20 000 динара. Такође, плаћају се таксе и на евентуалну жалбу и пресуду. Наравно и адвокати наплаћују свој рад. У зависности од договора, узимају одређени проценат на крају процеса или имају фиксну тарифу.

Судски трошкови нису мали, али за само једну годину родитељи су платили 84.000 динара вртић више него што је требало. Мораће да одлуче да ли да се опросте од тог новца или да покушају да врате назад ту суму, али и припадајућу камату.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.