Дечја права су закон
Наредних 13 месеци „Политика” ће, у оквиру партнерства са Уницеф-ом, објављивати једном месечно страну посвећену правима деце. Стране ће бити објављиване четвртком, а посвећиваћемо их грађанским, културним, економским, социјалним и другим правима најмлађих.
Подсећамо, Република Србија је ратификовала ову конвенцију и тиме преузела обавезе које из ње проистичу.
„Република Србија је по основу сукцесије од 2001. године чланица Конвенције о правима детета („Службени лист СФРЈ Међународни уговори”, број 15/90 и „Службени лист СРЈ”, бр. 4/96 и 2/97) и оба њена протокола – Факултативни протокол о продаји деце, дечјој проституцији и дечјој порнографији уз Конвенцију о правима детета и Факултативни протокол о учешћу деце у оружаним сукобима уз Конвенцију о правима детета у јулу 2002. године („Службени лист СРЈ”, бр. 7/2002). Република Србија преузела је обавезу да, у складу са чланом 44. конвенције, подноси Комитету за права детета иницијалне и периодичне извештаје о начину примене конвенције и опционих протокола уз њу и поштовању – загарантованих права детета.
Други и трећи извештај који је требало да се поднесу марта 2013. године, још нису достављени комитету”, наводи Уницеф.
Данас, на Дан Уницеф-а говоримо о томе да ли треба мењати старосну границу за кривичну одговорност, која је у Србији – 14 година.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


