Десеторо погинулих на трајекту
Од нашег дописника
Атина – Десеторо мртвих, неколико повређених и већина промрзлих путника, тренутни је биланс са пожаром захваћеног трајекта „Норман Атлантик” који је већ други дан на отвореном мору, сада врло близу албанске обале. Италијански премијер Матео Ренци изјавио је да је окончана евакуација са запаљеног трајекта „Норман Атлантик”, који је пловио на линији Патра–Анкона, и да су на њему остали само капетан и четворица спасилаца. Према најновијим подацима, 427 особа је спасено, а пронађено је осам беживотних тела.
Италијанска обалска стража пронашла је тела четири путника, две жене и два мушкарца који су страдали, вероватно приликом пада или скакања са трајекта у моменту панике. Информацију званично потврђује и грчко министарство поморства уз констатацију да се не зна идентитет жртава. Претходно је пронађено тело једног грчког држављанина.Сумњасе да је више настрадалих јер у паници и страху, које су готово два дана на отвореном мору преживљавали путници, није немогуће да има још оних чији нестанак није регистрован.

Акција спасавања под врло тешким временским условима није прекидана готово два дана. С обзиром на то да су таласи високи, и поред бране коју су направили седам бродова укотвљених недалеко од трајекта, главни посао обавили су хеликоптери. Италијански и грчки хеликоптери „суперпума”, који су оспособљени и за рад у ноћним условима, безброј пута су се спуштали и подизали уплашене и промрзле путнике који су стајали на палуби.
Спасени путници кажу да су једни другима били највећа подршка, да су охрабривали оне које је захватила паника, да су се збијали како би се угрејали од хладног ветра који је дивљао на Јонском мору.

На трајекту који је у недељу рано ујутру захватио пожар, који се ширио у потпалубљу где је било преко 200 аутомобила и камиона са горивом, било је највише Грка и Италијана, али укупно припадника 28 различитих националности. Неке су транспортовали грчки, неке италијански хеликоптери и бродови, па сада тек треба утврдити где се ко налази. Многе породице су раздвојене, многи ништа не знају о судбини најближих са којима су кренули на ово последње путовање у 2014. години.

Јавни тужилац у Барију, у Италији, под чијом је заставом трајект пловио, покренуо је истрагу која треба да расветли све узроке избијања пожара и утврди одговорност. Према неким изворима, лучке власти у Патри су приликом провере трајекта 19. децембра констатовале пропусте када је реч о пожарној заштити, евакуацији и фронталним вратима која спречавају улазак воде и они, како се испоставља, нису били отклоњени пре него што је трајект запловио.

----------------------------------
Последња посета домовини
Атина – Настрадали 59-годишњи Грк Јоргос Дулис прва је жртва несреће на трајекту. Пао је у хладну воду и више га нико није видео. Родом из Јанине, са супругом која се спасла, дошао је после пет година печалбе у Швајцарској да са родбином прослави Божић. Стигли су и до Парге, одакле је жена родом, али га је посао обавезивао да се одмах после празника врати у Швајцарску.
„Било је то његово последње путовање у домовину. Толико га је дуго планирао, о њему маштао и увек ми завидео што сам чешће од њега успевала да обиђем родбину”, испричала је госпођа Дулис непосредно после спасавања.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


