Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Деда Мраз више не постоји

Деда Мраз више не постоји

Деда Мраз, или Божић Бата, или Санта Клаус, Пер Ноел, Дед Мороз, како год, и како где – више не постоји. И више га не би требало писати великим почетним словима, јер се претворио у заједничку именицу. Такорећи у ствар. Изгубио је душу, изгубио је своје јединствено биће и размножио се у невероватном броју примерака, па је почео да личи и на оне гротескне плишане Дизнијеве јунаке, који свуда по свету, преко читаве године, шетају улицама и плажама, рекламирајући којешта и нудећи којешта.

Деда Мраз је клониран, уништена је његова тајна. Протеран је са Северног пола и одузете су му кочије и ирваси. Протеран је из стварности, а заузимао је тако мало, тек десетак дана око Нове године, опставши само у причама, међу корицама сликовница и књига, које ауторе пројекта „Како продати Деда Мраза“ свеједно не занимају. Што се њих тиче, у причама, у књигама - може да постоји. Али, приче су сада изгубиле уверљивост, те се под хитно морају сместити у далеку прошлост и понудити деци у измењеној верзији, као бајка: Био једном један Деда Мраз, прави Деда Мраз, и живео је на далеком Северу. Летео је кочијама по целом свету и носио деци поклоне. После су га клонирали, а он се наљутио на читав људски род, али не и на децу, и повукао се у неку пећину. Отад га више нико никада није видео.

И, ево сада милиона Деда Мразeва, попут предновогодишње епидемије, ено их на улицама и трговима, испред продавница, ресторана, по тржним центрима, испред мењачница - свуда где се може потрошити новац. Ено их у служби једног новог потрошачког друштва које је одбацило духовност и пригрлило баналност.

Било је, наравно, питање дана када ће се маркетиншки дивови и магови досетити и зграбити можда и последњи симбол једног хуманијег доба, када смо веровали да постоји нешто изван границе видљивог, када смо веровали да постоје тајне, слатке и недокучиве, које инспиришу, када смо слутили да такве тајне не треба дирати, да их треба поштовати и чувати као благо, јер су део нашег колективног наслеђа. Архетипски вредну слику Деда Мраза неко је извадио из нашег колективно несвесног и оскрнавио је, направивши милионе јефтиних, бесмислених копија, баш као да рече - ма, ајте, молим вас, које дете данас још верује у тог брадатог старца, поред смартфона, ајпода, ајфона, конзола, и осталог лудила, брате! Ко још верује да матор човек може бити супериоран, овај свет припада младима - кажу они који клонираше Деда Мраза и који његово одело, произведено негде на далеком Истоку, у милионе примерака, навукоше промоторима и гурнуше их на улице. Да измаме новац.

Учинише то на штету деце која ће остати ускраћена за јединствено новогодишње узбуђење, али и за сопствену машту, на штету и нас одраслих због једног уништеног симбола детињства. Јер сви смо ми, макар накратко, макар једном, слатко ишчекујући првојануарско јутро - поверовали у чаролију. У доброту која стиже из далека. Сада имамо још једну чаролију мање, у већ прилично духовно опустошеном свету.

Књижевница из Београда

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.