Атина отупљује „оштре углове”
Од нашег дописника
Атина - Уочи прве турнеје по европским метрополама:Никозији,Паризу, Риму и Бриселу, грчки премијер Алексис Ципрас донекле ублажава „ оштре углове” у појединачним изјавама својих министара и потеже за оправдањем да је „спреман да мења ставове,али не и принципе”,како је већ истакао после тријумфа Сиризе.
Покушавајући да ублажи тензију са међународним кредиторима,нарочито после помало „трапаве” изјаве министра финансија Јаниса Варуфакиса да „Грчке прекида све везе са Тројком”, Ципрас подвлачи да његова левичарска влада не тражи конфликт, већ „времена за предах”.
„Ни једна страна не жели конфликте.Наша намера није да по питању дуга доносимо једностране одлуке.Наш заједнички инетерес је економска стабилност и обнова економије у нашој заједничкој,европској кући“-наводи се у Ципрасовом саопштењу на енглеском језику.
И док остаје нејасно када ће се уопште срести са канцеларком Меркел ,у Паризу и Риму, Ципраса и Варуфакиса очекују са отвореним симпатијама. Ципрасу у интервју агенцији „Блумберг подвлачи” да је његова обавеза „да поштује мандат грчког народа уз окончање политике штедње и повратак привредном расту , што никако не значи да Грчка,када је реч о зајму, неће испуњавати своје обавезе према ЕЦБ и ММФ”.
У међувремену, Жан -Клод Јункер председник Евро-комисије који ће,такође,бити саговорник Ципрасу подвлачи да се преговори са Грчком настављају и да Брисел „већ ради на плану финансирања грчких потреба до јуна како би се новој влади и повериоцима дало времена да припреме нови, обострано прихватљиви споразум”.
Јункер,такође,сматра да поруке Атине да неће више преговарати са Тројком само представља реакцију на представнике међународних кредитора,а да преговори са ЕУ,Централном банком и ММФ остају на снази.
У међувремену, министар Варуфакис је у интервјуу ББЦ-ју пожурио да исправи оно што је рекао председнику Евро-групе, Јером Дијселблуму прошлог петка у Атини. Варуфакис вели наиме да су новинари погрешно пренели његову изјаву, јер он није хтео да каже да Грчка неће више да преговара са „институцијама Тројке”,него- само са њеним представницима!
Како било, ТВ камере су приликом тог сусрета забележиле управо тај моменат, изненађење на лицу Дијселблума, хладно руковање “у ваздуху” и поруку на ухо коју је чуо само Варуфакис. Ту је и „посипање пепелом по глави” поводом вести о замрзавању приватизације луке Пиреј и аеродрома, где Варуфакис каже да је у питању генерални став о„погрешном приступу претходне владе приватизацији у целини”, док он у потпуности подржава корисне програме као што је аранжман са кинеским гигантом „Cosco”–м.
Све то указује да премијер Ципрас мора да „смири страсти”, и да новој влади треба још времена да почне да дејствује као један механизам.
„Потребно нам је време да предахнемо и створимо сопствени програм опоравка”,истиче премијер Ципрас и изражава наду да ће иако постоје разлике и препреке,бити постигнут споразум од користи и Грчкој и Европи у целини.Овдашња штампа пише да је наредна недеља, када је реч о сусретима са европским званичницима, критична јер ће на неки начин,коначно определити преговарачку стратегији Ципрасове владе и позиције Атине на самиту у Бриселу 12.фебруара.
Међутим, Државна буџетска канцеларија при парламету у свом кварталном извештају о економији земље истиче да су неопходни брзи преговори са европским партнерима.
Наиме, у Извештају се подсећа да нова влада треба да има у виду да у наредна два месеца мора да се отплате камате од око четири милијарде евра,да ће бити потребне 8,8 милијарде да би се испуниле обавезе према ЕЦБ и ММФ.Такође,уколико не буде постигнут споразум,Грчка може да изгуби 7,2 милијарди транше кредита од ММФ и евро-зоне.
Без споразума,неће бити у стању да употреби суму од 11,4 милијарди евра из грчког Фонда стабилности.
Све ово,указује се у Извештају,намеће обавезу новој влади да брзо реагује и буде флексибилна у преговорима са кредиторима,штитећи у исто време,своје позиције и предизборна обећања дата нацији.
-----------------------------------------------------
Коцијас: ЕУ мора да одлучи шта жели са Русијом
Атина – Европска унија мора да престане са „грчевитим деловањем” по питању Русије, изјавио је јуче нови шеф грчке дипломатије Никос Коцијас и додао да Грчка не може да буде игнорисана у ЕУ само зато што дугује новац. „ЕУ мора коначно да размотри шта жели да уради са Русијом на дугорочним основама... уместо да делује на морално директан, коректан, али грчевит начин”, рекао је Коцијас за новинску агенцију АНА. Он је истовремено упозорио да ЕУ ризикује даљу „дестабилизацију региона” својим деловањем. У међувремену, Коцијас је током викенда разговарао са америчким државним секретаром Џоном Керијем који је изразио интересовање Вашингтона за наставак и продубљивање билатералних односа САД и Грчке.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


