Субота, 25.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Епископ Јован Вранишковски на условној слободи

Епископ Јован Вранишковски на условној слободи

СКОПЉЕ – Епископ Охридске архиепископије Српске православне цркве (СПЦ) Јован Вранишковски пуштен је на условну слободу из затвора Идризово код Скопља, по решењу Основног суда у том граду, јавили су македонски медији.

Вранишковски је пуштен на условну слободу након што је Апелациони суд у Скопљу одбио као неосновану жалбу Јавног тужилаштва за борбу против организованог криминала и корупције, које је 19. јануара уложило жалбу на одлуку Кривичног суда о условном отпусту Вранишковског.

Условна слобода епископу Јовану Вранишковском по решењу Кривичног суда у Скопљу траје до 23. марта 2017. године.

Вранишковски је осуђен 2013. на вишегодишњу затворску казну по оптужби канонски непризнате Македонске православне цркве да је, док је био њен владика, проневерио 250.000 евра.

Епископ Јован је био владика МПЦ, али је 2004. године ступио у канонско јединство са СПЦ и предводи Српску цркву у Македонији.

За ослобађање епископа СПЦ Јована Вранишковског заузела се крајем прошле године Македонска православна црква, по чијој је тужби осуђен.

Македонска православна црква је након посредовања председника Одељења за спољне послове московске патријаршије, митрополита Волоколамског Илариона, крајем децембра 2014. године позвала македонске власти „да покажу милост” према Вранишковском.

СПЦ сматра да је казна владики Јовану последица политичких одлука због спора Српске цркве и МПЦ којој патријаршија у Београду не признаје аутокефалност.

----------------------------------

СПЦ и РПЦ поздравиле ослобођење архиепископа охридског

Српска и Руска православна црква поздравиле су ослобођење архиепископа охридског Јована (Вранишковског) из затвора Идризово у Скопљу и очекују да ће он наредних дана отпутовати на лечење у Русију.

Позив за лечење архиепископ Јован добио је од патријарха московског и све Русије Кирила, уз благослов патријарха српског Иринеја, саопштила је СПЦ.

Архиепископ охридски Јован ослобођен је јуче из затвора Идризово на основу решења суда у Скопљу.

Ослобађање архиепископа Јована раније је најављивано за 19. јануар.

Наводи се и да је питање његовог положаја и стања здравља разматрано приликом сусрета патријарха московског и све Русије Кирила и патријарха српског Иринеја у Београду 15. новембра прошле године.

Подсећа се да је ослобађање архиепископа Јована дошло након посете председника Одељења спољних црквених веза московске Патријаршије митрополита волоколамски Иларион Скопљу када се он и сусрео са јерејом СПЦ.

Истог дана у Скопљу митрополит волоколамски Иларион састао се и са државним руководством Македоније, председником Ђорђем Ивановим и премијером Николом Грујевским.

Митрополит Иларион се том приликом сусрео и с архиепископом Стефаном, поглаваром неканонске Македонске православне цркве која се „сада налази ван општења са светским православљем”.

Архиепископа Јована је у затвору Идризово 28. јануара, по благослову два патријарха посетио и епископ бачки Иринеј у пратњи архимандрита Филипа.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.