Амазонка међу бродоградитељима
Новосађанка Светлана Мојић, власница студија за дизајн бродова и архитектуру, вишеструки је добитник награда у тек нешто више од деценије дугој каријери. На питање одакле у једном тако захтевном послу, где су великани као Ван де Штат или Ларс Ларсон постигли светску славу, одговара да су сви они морали некако да почну. До професије дизајнера бродова стигла је потпуно логично, јер је низ година са сестром била двојац репрезентације у једрењу у више различитих класа.
„Љубав према једрењу, животу на води, наутици, стекла сам у Новом Саду, на Дунаву, на језеру Палић, на једном од најлепших дунавских ревира за једрење код Голупца, али и у Боки, на Јадрану”, започела је разговор за наш лист млада дизајнерка.
Иако је студирала архитектуру, почела је да се бави дизајном ентеријера јахти.
„Током студија ишла сам на дошколовавање на универзитет у Гетеборгу, код највећег живог теоретичара дизајна бродова Ларса Ларсона, творца ’библије’ свих светских градитеља и пројектаната једрилица и бродова, аутора култне књиге ’Јахт дизајн’, по којој уче студенти дизајна јахти на факултетима широм света, и то ми је одредило пут”, напомиње Светлана Мојић.
За време специјализације дизајна јахти у Венецији, на Институту „Европа дизајн”, добила је једину стипендију на међународном конкурсу за младе стручњаке. Њен футуристички пројекат моторне јахте од 40 метара, са погоном на алтернативну енергију, соларним панелима и „паметним стаклом” који даје различите визије унутрашњег простора, освојио је награду. Маштовите и иновативне радове брзо су запазили светски стручњаци, па су уследиле награде и послови. Сада је 90 одсто њених клијената и наручилаца из иностранства.
„Први посао ми је био за студио из Трста који се бави пројектовањем великих прекоокеанских крузера и само повремено малих јахти и једрилица”, сећа се Светлана.
Прошле године њен студио је освојио пет награда. Она издваја ону у Лондону, за најбољи ентеријер приватног авиона, као и „Миленијум јахт дизајн аворд” у Италији, што представља најпрестижнију светску награду за младе дизајнере јахти. Признање у Италији добила је за пројекат пловећег хотела са катамаранима, као одвојеним јединицама. Свако своју собу може да одвоји од целине хотела, отплови и ужива на неком делу језера, реке или мора по свом избору.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


