Петак, 17.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Уз паре и секунде на Пинку

Уз паре и секунде на Пинку
Менице које је добио од "Бамбија" Жељко Митровић уновчио у АИК банци (Фото Танјуг)

Пакет аранжман којим је компанија „Бамби”, пре око месец дана купила фабрику жвака „старс” Жељка Митровића подразумева и рекламне секунде на Пинку. Како је „Политика” јуче писала, Митровић је управо парама од те продаје наводно платио порез држави у износу од око 500 милиона динара. 

Ова трансакција догодила се непосредно пре него што су „Мид Европа партнери” преузели „Дунав храна групу” у оквиру које послују српске компаније „Имлек”, „Млекара Суботица” „Бамби” и „Књаз Милош”, као и „Имлекове” млекаре у Републици Српској, Македонији и Црној Гори.

Према нашим сазнањима, значајну улогу у овом послу имала је и АИК банка у којој је појединачни највећи власник бизнисмен Миодраг Костић (49,3 одсто власништва). „Бамби” је, како сазнајемо, фабрику жвака „Мгам” платио меницама које доспевају у следећих неколико година. Дакле, ова куповина биће брига новог газде, јер ће он морати да обезбеди средства за исплату фабрике чији су годишњи губици 215.000 евра, што је шест пута веће од годишњег пословног прихода. Наш извор каже да је Жељко Митровић менице које је добио уновчио у АИК банци. 

Пре двадесетак дана медији су пренели саопштење да је власник Пинка у „веома тешкој општој тржишној ситуацији и уз велике напоре успео да држави Србији исплати целокупни порески дуг по основу постојећег и будућег репрограма у износу од 500 милиона динара, што је нешто мање од пет милиона евра”. У том саопштењу Митровић је изоставио да спомене име новог власника фабрике жвака а то је управо инвестициони фонд „Салфорд”. Вредност трансакције (нешто више од четири милиона евра) поклапа се са износом пореза који је Митровић требало да плати држави.

Иначе, на Београдској берзи јуче је и званично обелодањена понуда за преузимање акција „Имлека” и „Бамбија”. Понуђач је наравно „Мид Европа партнери”. Акција „Имлека” на берзи се котира по цени од 5.749, а акција „Бамбија” по цени од 58.618 динара. Ово практично значи затварање финансијске конструкције. Берза саопштава да је раније објављено да ће „Мид Европа” преузети компаније у саставу „Данјуб храна групе” за 575 милиона евра.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.